Salı , Haziran 18 2024

Yeni Doğan Bebeklerde Alt Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bir buçuk aylık Ata bebeğin annesi olarak bebeğimin alt temizliğini nasıl yaptığımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Henüz anne değilseniz yada anneyseniz bilirsiniz. İlk haftalarda bebeğiniz altını değiştirirken sanki ona eziyet yapıyormuş gibi ağlar. Fakat bu ağlamalar bir kaç hafta sonra son bulacaktır. Hatta  bir ay sonra altını değiştirirken size gülücükler atacaktır. Bebeğinizin altını değiştirirken yapmanız gereken en önemli şey kesinlikle onunla göz teması kurmak. Bunun için ona  15 cm uzak olacak şeklinde yaklaşın ve göz teması kurmaya çalışın. Bildiğiniz üzere bebekler doğduklarında en fazla 15-20 cm uzağı görebilmektedirler.

Yeni doğan bebeklerde alt temizliğinde kesinlikle ıslak mendil kullanmayın. Islak mendiliniz ne kadar yeni doğanlar için özel olsa da bence kesinlikle tercih etmeyin. Henüz tazecik vücuda içinde az da olsa kimyasal maddeler olan ıslak mendilleri değdirmeyin. Peki alt temizliğinde ne kullanmalıyız. Tabi ki su ve pamuk. Ben hala Ata’nın altını ıslak pamukla temizliyorum. Dışarıda bile olsam kesinlikle ıslak mendil kullanmıyorum.

Bezini altından almadan önce yukarıdan aşağıya doğru hafifçe siliyorum. Daha sonra pamuğu ıslatıp önce kasıkları ve göbek kısmını temizliyorum. Tabi ki göbek bağına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü o bölge kesinlikle nemli olmamalı ve kuru kalmalıdır. Daha sonra penisini yukarıdan aşağıya ve testislerini temizlemeniz gerekiyor. Kız bebeklerde ise ayakları yukarı doğru kaldırarak vajina ve anüs kısmını yukarıdan aşağıya doğru silerek temizliyoruz. Son olarak bebeğimiz kakasını yapmışsa o bölgeyi de temizliyoruz. Bebeğinizin pişik olmasını istemiyorsanız altının nemli kalmaması gerekiyor. Bu yüzden bezini bağlamadan önce altını kurulayın. Ben pişik önlemek için krem yerine doğal zeytin yağı kullandım. Çok şükür henüz pişik problemi yaşamıyoruz.

Bebeğinizin göbek bağı düşene kadar bezini göbek bağının altından bağlayın. Kesinlikle göbek bağı kapanmamalıdır. Yeni doğan bebek bezleri her ne kadar göbek bağı oyuntulu da olsa yine de göbek bağına denk gelebiliyor. Benim kullandığım bez göbek bağı oyuntulu olmasına rağmen göbek bağına denk geliyordu. Bu yüzden göbek bağı düşene kadar ben bezin üst kısmını dışa doğru kıvırarak kullandım.

Bebeğinizin pişik olmasını istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada sık sık altını değiştirmek. Özellikle gündüz altını 2-3 saatte bir değiştirin.

Erkek annelerin sıklıkla karşılaştığı kazalardan biri de altını değiştirirken üzerinize yada kendi üstüne işemesi. Bunun için bebeğinizin altını değiştirirken tek kullanımlık alt değiştirme örtülerinden kullanın.

Bebeğinizin altını değiştirirken kesinlikle onun yanından ayrılmayın. Bu yüzden önceden bezini ve ıslak pamuklarınızı ayarlayın. Her şey kolay ulaşabileceğiniz şekilde elinizin altında olsun.

Bebeğinizin altını değiştirirken huysuzlanmaması için onunla konuşabilir, ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Ben genellikle onunla sohbet etmeyi seçiyorum.

Annelerin, anne adayların görüş ve önerilerini bekliyorum.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir