Salı , Mayıs 28 2024

Siyah Noktalardan Kurtulmanın 10 Kolay Yolu

Siyah noktalar genç kızlığımızdan itibaren başımızın en büyük belası olmuştur. Sürekli olarak araştırdığımız bir konu olan siyah noktalardan kurtulmanın yollarını sizler için biz de araştırdık. Denenmiş ve kısmen başarıya ulaşılmış 11 kolay çözüm bulduk. Aşağıdaki siyah nokta maskesi ve toniklerini, sorunlu, iltihaplı ve aşırı hassas bir cildiniz varsa bir dermatologla görüşmeden denemeyin.

1) KİL MASKESİ

kil-maskesi

Kil, cilt tedavisi için kullanılmış, mineral bakımından zengin bir maddedir. Kil, su ile çamur kıvamın getirildiği zaman, kil molokülleri gözenekler içindeki yağ ve kirleri kendine bağlayarak gözeneklerin açılmasını ve temizlenmesini sağlar. Ayrıca kil içerdiği minareller sayesinde cildi besler ve doğal bir parlaklık verir.

Kil Maskesi Nasıl Uygulanmalı 

Kil maskesini, elma sirkesi yada su ile karıştırarak hazırlamalısınız. Karışımı hazırladıktan sonra cildinize sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Kil maskesi ortalama 10-15 dakikada kuruyacaktır. Kuruduktan sonra bol su ile yıkayınız ve cildinizi nemlendiriniz.

2) YUMURTA BEYAZI MASKESİ

yumurta-aki-maskesi

Yumurta akı maskesi, gözenekleri sıkıştırarak, özellikle burundaki siyah nokta oluşumunu engelleyecektir. Çünkü siyah nokta cilt gözeneklerinde yağ birikimi sonucu oluşur. Bir kaseye, yumurtanın beyazı ile sarısını ayırın. Yumuşak bir tuvalet kağıdını yumurta akına batırın ve yüzünüze bir şerit halinde yapıştırın. İlk katın kurumasını bekleyin. Yavaşça parmaklarınızla cildinize dokunun, eğer kaymıyor ise kurumuş demektir. İkinci bir kat daha aynı şekilde uygulayın. Kuruduktan sonra bir kez daha sürün. Son katta kuruduktan sonra cildinizi bol su ile durulayın. Yani totalde 3 kat sürmeniz gerekiyor ve kurumadan sürerseniz faydasını göremezsiniz.

3) BAL VE SÜT KARIŞIMLI MASKE

Bal ve süt karışımı siyah noktaları temizlemenin yanı sıra cildinize de iyi gelecek bir karışımdır. Bal antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için cildinizi arındıracak sütte içeriğinde bulunan laktik asit sayesinde cildinizin yumuşak ve esnek olmasını sağlayacaktır.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • 1 çorba kaşığı organik bal,
  • 1 çay kaşığı süt,
  • Makyaj temizleme pamuğu.

1 çorba kaşığı bal ile 1 çay kaşığı sütü küçük bir kasede karıştırın ve mikrodalgada 30 saniye ısıtıp karıştırın. Cildinizi yakmayacak kadar ısındıktan sonra pamukla masaj yarak cildinize uygulayın. Uygulama bittikten sonra en az 20 dakika bekleyin ve sonra bol su ile yıkayın.

4) TOZ TARÇIN VE BAL KARIŞIMI MASKESİ 

tarcin-bal-maskesi

Bu size lezzetli bir karışım gibi görünse de siyah noktalardan kurtulmak için mükemmel bir maske. Bal anti-bakteriyel özelliği sayesinde gözeneklerdeki yağ ve kirleri temizleyecek, tarçın ise cildinizdeki kan dolaşımını arttırarak daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Bal ve toz tarçını karıştırarak macun kıvamı elde edin ve cildinize uygulayın. 3-5 dakika cildinizde beklettikten sonra bol su ile durulayın.

5) SU İLE GÜNLÜK TEMİZLİK

Maskeler cildinizi kuruttuğu için haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Oysaki bol suyla cildinizi yıkayarak günlük olarak siyak nokta temizliği yapabilirsiniz.

6) LİMONLA SIKI GÖZENEKLER

siyah-noktalardan-nasil-kurtulur

Gözenekleri temizlemek ve küçültmek için limonun suyunu kullanabilirsiniz. 1 adet limonun sıkın ve suyunu cildinize pamukla 3-4 kez uygulayın kuruyunca cildinizi bol suyla yıkayın. Eğer cildiniz hassasa limonun suyunu suyla seyrelterek uygulayın.

7) KABARMA TOZU VE SU KARIŞIMI 

Kabartma tozu içeriğinde bakterileri ve mikropları öldüren etken madde bulundurur. Bu etken madde gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Peki bu karışımı nasıl hazırlayacağız? Su ve kabartma tozundan eşit oranda karıştırarak bir maske hazırlayın. Hazırladığınız bu karışımdan yüzünüzün sorunlu bölgelere masaj yaparak sürün ve 10 dakika cildinizde bekletin. Daha sonra ılık bir suyla yüzünüzü yıkayın ve havlu ile yavaşça kurulayın.

8) ŞEKERLİ PEELİNG MASKESİ

sekerli-peeling-maskesi

Şekerli peeling maskesi, gözenekler içindeki yağ ve kirleri temizleyerek sivilce oluşumunu engeller. Aynı zamanda ciltte kan dolaşımını hızlandırarak parlak ve canlı bir görünüm verir.

Maskenin Hazırlanışı:

  • 1 fincan şeker,
  • 4 yemek kaşığı jojoba yağı,
  • 1 tane hava geçirmez cam kavanoz,

Cam kavanoz içerisine, 1 fincan şeker ve 4 yemek kaşığı jojoba yağını katarak karıştırın. Karışımdan azar azarak alarak dairesel hareketler yaparak cildinize uygulayın. 2-3 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

9) BUHARLA SİYAH NOKTA TEMİZLİĞİ

Buhar gözenekleri tam anlamıyla açamaz. Fakat gözenekler içindeki yağ ve kirleri yumuşatmayı sağlar. Cildiniz yumuşadığı içinde peçeteyle gözeneklerdeki yağ ve kirleri temizleyebilirsiniz. 1-2 litre sıcak suyu çaydanlığa koyun ve ocakta kaynatın. Kaynayan suyu geniş yüzeyli bir kaba boşaltın ve 10-15 dakika bu su üzerine eğilerek bekleyin. Daha sonra havlu yada temiz bir peçeteyle siyah noktalarınızı silerek temizleyin.

10) ELMA SİRKESİ VE NANE İLE TONİK

el-yapimi-tonik

Elma sirkesi ve ezilmiş nane yapraklarını birbirine karıştırarak cildiniz için tonik hazırlayabilirsiniz. Tam ölçülü olarak tarifi şöyle; 3 çorba kaşığı elma sirkesi, 3 yemek kaşığı ezilmiş taze nane yaprağı ve 1 su bardağı su. Küçük bir şişede, naneyi, suyu, elma sirkesini karıştırın, serin ve karanlık yerde bir hafta bekletin. Daha sonra buzdolabında saklayarak 6 gün boyunca kullanabilirsiniz. Kullanım önerisi, hazırladığınız tonikten pamuğa dökün ve masaj yarak cildinize sürün. Biraz beklettikten sonra da bol su ile durulayın. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, bu el yapımı tonik, maske ve diğer pratik siyah nokta temizleme yöntemlerini, aşırı hassas, sorunlu ve iltihaplı bir cildiniz varsa bir dermatologla görüşmeden denemeyin.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir