Cuma , Temmuz 19 2024
Selülit Diyeti Nedir? Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?
Selülit Diyeti Nedir? Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?

Selülit Diyeti Nedir? Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?

Selülit günümüzde kadınlar için büyük sorun teşkil eden bir cilt bozukluğu. Pek çok insan bu bozukluğun şişmanlıkla ilgili olduğunu düşünür ancak bu yanlış bir kanıdır. Selülit aslında genetik bir durumdur. Ülkemizde her 10 kadından 9 tanesi selülit sorunundan muzdarip bir şekilde bunun çözümünü aramaktadır. Oysaki doktorların bu konudaki açıklamaları hiç de iç açıcı cinsten değil. Çünkü doktorlar kişinin selülitten tamamen kurtulmasını imkânsız olarak nitelendiriyorlar. Bu konuda yapılan tedaviler ise ya selülit oluşmasına engel olmak ya da selülitin daha da ilerlemesine engel olmak için yapılmakta. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de selülit diyeti olarak bilinen diyet. Bu diyetin diğer diyetlerden farkı ise bünyeyi çok fazla aç bırakmadan sadece selülite etkisi iyi olan besinlerin tüketildiği bir diyet olması.

Asıl Amaç Selüliti Minimumda Tutmak

Selülit diyeti önceden oluşmuş selülitleri gidermiyor. Sadece selülitlerin daha fazla artmasına engel oluyor. Bu bakımdan diyeti ne kadar erken yapmaya başlarsanız o kadar iyi sonuç alabilirsiniz. Elbette bir ömür boyu diyet yapmanıza gerek yok. Ancak selülitle ilgili bir sorun olduğunu gözlemliyorsanız yapmaya başlarsanız selülitlerinizin çok daha fazla artmasına engel olabilirsiniz.

Selülit Diyeti Nedir? Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?
Selülit Diyeti Nedir? Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?

Selülit Artışına Engel Olan Besinler

Selülitin kesin olarak geçmesini sağlayabilen bir besin yok. Sadece bunu geciktiren besinler bulunmakta. Bu besinler Brokoli, Elma Sirkesi, Kişniş, Muz, Kuşkonmaz, Salatalık, Sarımsak, Su, Turunçgiller, Yağlı Balıklar ve Çay. Selülit diyeti de bu gıdalar kullanılarak yapılan bir diyet. Bünyeyi fazla yormadan, hatta kişinin diyet yaptığını çok da anlamadan yapılan bu diyet bir hafta olarak belirlenmiş. Bir hafta sonunda gözle görünür bir artışın olacağı doktorlar tarafından da belirtiliyor. Bu gözlemi siz de yaparsanız isterseniz diyeti uygulamaya devam edebilirsiniz. Diyeti yaparken gıda almaya devam edeceğiniz için süresinin ne kadar olduğunun da pek bir önemli kalmıyor. Ancak elbette kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman çok a zorlamanın pek bir anlamı olmuyor. Bununla birlikte dilerseniz diyete başlamadan önce doktorunuzla da görüşebilirsiniz.

Selülit Diyeti

Selülit diyeti diğer diyetlerden biraz daha insaflıdır. Bu diyeti yaparken az kalmazsınız ancak tüketilmesi selülite iyi gelen gıdaları tüketirken diğerlerinden uzak durursunuz. Bu sayede bir süre sonra selülit oluşumunun önüne geçtiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Sabah kahvaltısında iki dilim kepek ekmeği ve iki dilim yağlı tuzsuz peynirin yanında salatalık tüketilmelidir. Bununla birlikte taze sıkılmış greyfurt suyunu sulandırarak tüketebilirsiniz. Bu sayede suyla birlikte hem etkisini arttırmış olursunuz hem de greyfurt suyunun acılığını da biraz azaltırsınız. Eğer evinizde hazırda greyfurt yoksa onun yerine domates ya da portakal suyu da tüketebilirsiniz. Bunların alternatifi olarak da adaçayı, ıhlamur veya sarı çay çeşitlerinden bir tanesi tercih edilebilir.

Selülit Diyeti Nedir? Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?
Selülit Diyeti Nedir? Selülit Diyeti Nasıl Yapılır?

Öğle yemeğinde 200 gram yoğurt ve 250 gram meyve tüketilebilir. İsterseniz meyve ve yoğurdu karıştırabilirsiniz. Ancak sakın aklınıza marketlerde satılan yoğurtlu meyveleri tüketmek gelmesin. Çünkü bunların içerisinde çok fazla kimyasal olduğundan dolayı bu kimyasallar da selülit oluşumunu tetikleyebilir. Özellikle kullanılan gıda boyalarına son derece dikkat edilmesi gerekmekte. Tüketilen yoğurt ve meyve sizi akşam yemeğine kadar tok tutmaya yetecektir. Akşam yemeğine kadar olan sürede ise bir şey tüketmemeye özen gösterin. Bu süre içinde sadece 1 fincan ıhlamur ya da sarı çay tüketebilirsiniz. Ancak kesinlikle bir fincanı geçmemeli.

Selülit diyeti akşam yemeği içinse tavuk ağırlıklı bir menü sizi bekliyor olacak. 100 gram yağsız tavuk ızgara, az yağlı ve limon ilaveli bol yeşil salata yenebilir. Diyeti uyguladığınız süre içerisinde her 3 günde bir tavuk yerine makarna yiyebilirsiniz. Ancak bu makarna bir su bardağı ölçeğini geçmemeli. Diyeti bir hafta boyunca uyguladıktan sonra sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz. Bununla birlikte şu da unutulmamalı ki bu diyet kesinlikle selülitin tamamını ortadan kaldırıcı bir diyet değildir. Sadece selülitin oluşmasını yavaşlatır. Bu yüzden bunun bilincinde olarak bu diyeti yapmak yerinde olacaktır. Beklentinizi çok yüksek tutarsanız sonuçların sizi tatmin etmeyeceğini unutmayın. Selülit sonuçta doktorların dahi önüne geçilmesinin zor olduğunu belirttikleri bir olay.

Çocuk beslenmesi ile ilgili yapılan hatalar hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Meral Yıldız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir