Sağlık – Tatlım https://www.tatlim.com Anne, Bebek, Sağlık ve Güzellik Sun, 24 Feb 2019 17:33:44 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.14 Adet Söktürücü İlaçlar: Fiyat, Kullanım, Fayda ve Zararları (Rehber) https://www.tatlim.com/adet-sokturucu-ilaclar https://www.tatlim.com/adet-sokturucu-ilaclar#respond Sun, 24 Feb 2019 17:33:44 +0000 https://www.tatlim.com/?p=782 Çok az kadın adet dönemiyle ilgili değişiklikler yapmak ister ve bu yönde ilaç tedavisi ya da doğal yöntemlere başvurur. Bu uygulanabilecek yöntemlerden birisi de adet söktürücü ilaçlardır. Adet söktürücü ilaçlar ya da beklenen adet tarihinin öne çekilmek istenmesinin birçok nedeni olabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanları tatil dönemine denk gelen adet döngüsü ya da yaşanması planlanan …

Adet Söktürücü İlaçlar: Fiyat, Kullanım, Fayda ve Zararları (Rehber) yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Çok az kadın adet dönemiyle ilgili değişiklikler yapmak ister ve bu yönde ilaç tedavisi ya da doğal yöntemlere başvurur. Bu uygulanabilecek yöntemlerden birisi de adet söktürücü ilaçlardır.

Adet söktürücü ilaçlar ya da beklenen adet tarihinin öne çekilmek istenmesinin birçok nedeni olabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanları tatil dönemine denk gelen adet döngüsü ya da yaşanması planlanan özel bir gündür.

Böyle bir durum söz konusuysa kullanabileceğiniz çeşitli adet söktürücü ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar adet döngüsünün beklenen tarihten daha erken gerçekleşmesine ya da geciken adetin zamanlamasından önce yaşanmasına sebebiyet verir. Bu ilaçların bazen hamilelik önlemek adına da kullanıldığı olur.

Sebep ne olursa olsun adet söktürmek, daha erken adet olmak için uygulanabilecek çeşitli yöntemler ve kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır.

adet söktürücü ilaçlar
adet söktürücü ilaçlar

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktürücü ilaç olarak gruplandırılabilecek çeşitli ilaçlar vardır, en sık kullanılanları Tarlusal 5 mg tablet, Lutenyl 5 mg Tablet, Duphaston 10 mg tablet, Cyclo-Progynova Draje olarak sıralanabilir.

Aşağıda tüm bu ilaçlara değinilecektir fakat bu ilaçların doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir, bu bilgiler genel bir bilgilendirme hakkında bilgi edinmeden öteye gitmemeli mutlaka doktora başvurulmalıdır.

adet söktürücü ilac isimleri
adet söktürücü ilac isimleri

Tarlusal 5 mg Tablet

Tarlusal’ın 5 mg değerindeki tableti sayesinde kadınların cinsel hormonu olarak isimlendirilebilecek progesteronun salınımı hızlı ve ciddi şekilde artar. Bu artış da beklenen adet tarihinin daha erken yaşanmasına neden olur. Bilindiği gibi progesteron hormonunun hızlı ve ciddi şekilde artmasına sebebiyet veren bazı ilaçlar gebelik önleyici nitelikte kullanılmaktadır.

Tarlusal 5 mg tablet kullananların çoğu adet düzensizliği, adet görememe, adet dönemi haricinde rahim kanamalarıyla karşılaşma gibi sağlık sorunlarını tedavi etmeye çalışmaktadır. Tarlusal 5 mg tablet fiyatı 6,56 TL’dir.

Lutenyl 5 mg Tablet

Adet düzensizliği başta olmak üzere regl dönemiyle ilgili yaşanan problemlerde sıkça kullanılan lutenyl 5 mg tabletin en önemli görevi progesteron hormonu salınımını arttırmak ve fonksiyonel kanamaların düzenli olarak gerçekleşmesini sağlamaktır. Hormonal replasman tedavisinde de sıkça kullanılan lutenyl 5 mg tabletin fiyatı 10 TL civarındadır.

Duphaston 10 mg Tablet

Özellikle şiddetli adet sancısı çeken kadınların kullandığı duphaston 10 mg tablet yeterli progesteron üretilmediği durumlarda progesteron salınımını artırmak adına da kullanılır. Adet döneminde meydana gelen düzensizlikler, düşük riski vb. durumlar için de kullanılan duphaston 13 TL civarında bir fiyatla satıştadır.

Cyclo-Progynova Draje

Östrojen eksikliği başta olmak üzere adet düzensizliği gibi hormonal sağlık sorunlarıyla karşılaşan kadınların sıklıkla kullandığı adet söktürücü ilaçlardan birisi olan Cyclo-Progynova Draje henüz menopoza girmeyen kadınlar tarafından kullanılır.

Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken bu ilacın satış fiyatı 6 TL civarındadır.

Bu ilaçlara ek olarak Cyclogest, DI-PRO, Progynex, Synergon, Progestan Kapsül, Apranax Fort, Naprosyn, Advil de adet söktürücü nitelikte ilaçlardır. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir adet söktürücü ilaç kullanılmamalıdır.

Adet Söktürücü İlaç Nasıl Kullanılır?

Adet söktürücü ilaçlar ağız yoluyla alınan tabletler ya da iğneler olabilir. Bu kapsamda kişinin hangisini kullandığı, ilgili ilacı nasıl kullanılacağı konusunda belirleyici rol oynayacaktır.

Adet söktürücü ilacın kesinlikle doktor kontrolünde ve tavsiyesiyle kullanılması gerekir. Çoğu zaman doktorunuz ilgili adet söktürücü ilacı nasıl kullanacağınızı size söyleyecektir, ancak yine de genel itibariyle nasıl kullanılması gerektiğini açıklamak yararlı olabilir.

Adet söktürücü ilaçların içerisinde hormon vardır ve bu hormonların ne dozda alınması gerektiği kişinin ihtiyacına yönelik olarak belirlenir. Bu kapsamda yüksek progesteron içerikli bu ilaçların kontrolsüzce kullanılması çok ciddi sağlık problemleri yaşanmasına neden olabilir.

adet söktürücü reçetesiz ilaçlar
adet söktürücü reçetesiz ilaçlar

Ek olarak hem östrojen hem de progesteron hormonu içeren ilaçlar da vardır, bu ilaçlardan hangisinin kişiye uygun olduğu doktor tarafından bilinebilir.

Hangi ilacı kullanacağınıza karar verdikten sonra her ilacın kendisi özelinde hazırlanan prospektüsünü okumanız gerekir. Her ilacın içerisinde farklı değerlerde hormon vardır, bu açıdan kullanım sıklığı başta olmak üzere tüketiminde ciddi farklılıklar bulunur. Her ilaç için aynı döngünün takip edilmesi ya da genel bir kullanım düzeninden bahsedilmesi mümkün değildir.

Doğru şekilde kullanılmayan adet söktürücü ilaçların hormonal dengeyi bozması ve ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olması mümkündür.

Kişi, hamile olduğunu düşünüyorsa ya da en ufak bir şüphe varsa adet söktürücü ilaç kullanılmaması gerekir. Çünkü adet söktürücü ilaçlar sadece adet söktürmek için değil gebelik süresince ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunlarının tedavi edilmesi adına da kullanılır. Dolayısıyla gebe annelerin adet söktürücü ilaç kullanması istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Düzenli bir adet döngüsüne sahip olmayan kişilerin adet söktürücü ilaçlara yönelmemesi, doktoruna başvurarak adetinin neden geciktiğini tespit etmesi gerekir. Bu ilaçların kullanımı bir alışkanlık haline getirilmemelidir, nadiren ve mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

adet söktürücü ilaçlar kac gunde etki eder
adet söktürücü ilaçlar kac gunde etki eder

Adet Söktürücü İlaçlar Ne Zaman Etkisini Gösterir

Yine hangi adet söktürücü ilacı kullandığınıza ve oral ya da iğne ile tedavi yöntemlerinden hangisini seçtiğinize bağlı olarak değişse de çoğu adet söktürücü ilaç kullanımı bitirildikten 3-4 gün sonradan itibaren etki etmeye başlar. Yine de bazı ilaçların beklenenden çok daha uzun süre etki etmemesi mümkün olabilir, bu tamamen kişinin hormon tablosuna bağlı olduğu için eğer doktor tarafından ayarlanmamış bir tüketim hacmi söz konusuysa kişilerin kendi başına mükemmel kullanım sıklığını tespit etmesi mümkün olmaz.

Doktorunuz hormon tablonuzu kontrol ettikten sonra hangi ilacı ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini tespit eder ve bu tespit sonrasında size en uygun düşecek yükseklikte hormon içeriğine sahip ilacı reçete eder. Bu ilacı doktorunuzun anlattığı sıklıkla kullanmanız halinde herhangi bir problem yaşamaz ve beklediğiniz tarihte adet olursunuz.

Adet Söktürücü İlaçlar Ne Kadar

Adet söktürücü ilaçların fiyatları çok pahalı değildir, genel itibariyle 5 TL ile 20 TL aralığında değişir. Fakat bu ilaçlardan ucuz olanı kalitesiz ya da pahalı olan kaliteli gibi bir düşünce kesinlikle olmamalıdır. Her ilaç kendi özelinde farklı bir hormon içeriğine sahiptir, bazı ilaçlar yüksek progesteron, bazı ilaçlar yüksek östrojene bazı ilaçlarsa hem östrojen hem progesterona sahiptir. Dolayısıyla bu ilaçlardan hangisini kullanmanız gerekiyorsa o ilacı satın almanız gerekir.

Hangi ilacı satın almanız gerektiği hormon tablonuzun tespit edilmesi sonrasında ortaya çıkacağı için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Progesteron ihtiyacınız varken yüksek östrojen içerikli bir ilaca yönelmeniz beklediğiniz etkiyi yaratmayacağı gibi hormon tablosunun bozulmasına ve sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Adet Söktürücü İlaçların Yan Etkileri ve Zararları

Adet söktürücü ilaçlar yüksek hormonal içeriği nedeniyle kişilerde istenmeyen yan etkiler ya da zararların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hormon içerikli bu ilaçların her birinin içerisinde farklı dozda hormon bulunur.

Adet söktürücü ilaçların içerisinde genellikle yüksek oranda progesteron bulunur ve progesteronun birden kesilmesi yani adet söktürücü ilacın kullanımının sonlandırılması sonrasında da adet kanaması gerçekleşir. Buna ek olarak sık sık göğüslerde hassaslaşma ve şişkinlik görülür. Adet dönemi sona erdikten sonra akıntı meydana gelebilir, lekelenme olabilir. Bunlar çoğu zaman endişe edilmesine sebep olmayacak kadar küçük belirtilerdir.

Gebelik süresince ya da gebe olunduğundan şüphelenildiği durumlarda adet söktürücü ilaç kullanılmaması gerekir.

Aspirin Adet Söktürür Mü?

Adet gecikmesinin yaşanmaması ya da bir sebeple adetin beklenenden daha erken gerçekleşmesinin istendiği durumlarda kanı sulandırdığı gerekçesiyle aspirin kullananlar vardır.

Aspirinin adet söktürücü özellikte olduğu bir efsanedir, ispatlanmış ya da Aspirin üreticisi firma tarafından böyle bir özelliğinin olduğu ileri sürülmemiştir. Bu kapsamda aspirinin adet söktürücü olarak kullanılması doğru değildir.

Kadınların adeti yüksek hormonal salınımın bir anda yavaşlaması sonrasında gerçekleşir, içeriğinde hormon bulunmayan aspirinin reglin beklenenden önce gerçekleşmesine sebebiyet vermesi beklenmez. Ek olarak kanın sulanması da reglin beklenenden önce gerçekleşmesine yardımcı olmaz, menstrual döngü bu şekilde işlemez.

Adet Neden Gecikir?

Adet söktürücü ilaçlar hakkında genel bir bilgi edindikten sonra konuya mantık çerçevesinde yaklaşılması gerekir. Gerçekleşmesi gereken adet neden gerçekleşmemekte ya da gerçekten erken gerçekleşmesi gerekmekte midir?

Tipik bir adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında gerçekleşir. Adetin gerçekleşmemesi söz konusuysa gebelik söz konusu olabilir ya da bu durum sürekli gerçekleşiyorsa PKOS gibi sağlık sorunlarından şüphe edilebilir. Geciken adet döneminin en önemli sebepleri stres, düşük ya da yüksek vücut sıcaklığı, PKOS (Polikistik Over Sendromu) hormonal kontraseptifler, diyabet, tiroid sorunları, menopoz ya da gebelik olabilir.

Gebelikte Adet Söktürücü Kullanmanın Etkileri

Eğer gebe olduğunuzdan endişe ediyorsanız ya da gebeyseniz ve adet söktürücü ilaçlar kullanarak adeti teşvik etmeye çalışıyorsanız başta düşük olmak üzere ciddi problemlerle karşılaşmanız mümkün olabilir.

Gebe olduğunuz dönem içerisinde adetinizin gecikmesi gibi bir ihtimal söz konusuysa adet söktürücü ilaç kullanmak çoğu zaman doğru olmaz ve doktorunuz tarafından yakın gözetime alınırsınız. Gebelik söz konusuysa ya da bundan endişeleniyorsanız kesinlikle bu ilaçları kullanmamanız gerekir.

Adet söktürücü bitkiler kullanıyorsanız bu bitkilerin gebeliğe zararlı olmadığından mutlaka emin olmanız gerekir.

adet sokturucu bitkisel ilaclar
adet sokturucu bitkisel ilaclar

Doğal Adet Söktürücüler

Onca ilaç olmasına rağmen kadınların doğal adet söktürücüler sayesinde beklenenden çok daha kısa süre içerisinde adet olması mümkün olabilir. Bu doğal yöntemler C vitamini, zencefil, maydanoz, zerdeçal, çin melekotu, karayılan otu, gevşemek, cinsel birliktelik, egzersiz sıklığını azaltmak olarak sıralanabilir.

C Vitamini Adet Söktürür Mü?

C vitami içeriği nedeniyle adet döneminizi tetikleyebilir. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi olmasa da uygulayan çoğu kişide olumlu sonuçlar verdiği için C vitamininin adet söktürücü nitelikte olduğu düşünülmektedir.

C vitamini tüketimini arttırmak östrojen seviyesini artırırken, progesteron seviyesini düşürebilir. Bu da rahmin kasılmasına, uterusun astarının kırılmasına ve adetin başlamasına neden olabilir.

C vitamini tüketimini denemek için doğrudan C vitamini takviyesi alabilir ya da C vitamini içeriği yüksek meyve ve sebzelere yönelebilirsiniz. Bu meyve ve sebzelerin başında turunçgiller, kara kuş üzümü, brokoli, ıspanak, lahana, kırmızı ve yeşil biber, domates gelmektedir.

Zencefil Adet Söktürür Mü?

Adet söktürücü nitelikte bir bitki olduğu düşünülen zencefil, uterusun beklenenden çok daha kısa süre içerisinde kasılmasına ve adetin gerçekleşmesine neden olabilir. Geleneksel bir ilaç olarak birçok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan ve çeşitli ilaçların özünü oluşturan zencefil adetinizin beklenenden daha önce gerçekleşmesine ya da adet döngüsünün düzelmesine neden olabilir.

Zencefili çiğ yemek pek kolay olmayacağı için zencefil çayı yapmak mantıklı olabilir. Taze bir zencefili soyun ve dilimleyip su kabına atın. 5 dakika kadar kaynattıktan sonra süzün ve içerisine bal ekleyerek için.

Günde 2 bardaktan fazla tüketmeyin.

Maydanoz Adet Söktürür Mü?

İdrar söktürücü özelliğiyle sık sık kullanılan maydanoz rahmin kasılmalarına sebebiyet verebilecek yüksek C vitamini içeriğine sahiptir ve ek olarak apiyol içerir. Apiol belirli miktarda toksik sayılır ve gebe kadınlar için tehlikeli olabilir. Dolayısıyla hamileyseniz, bebek emziriyorsanız ya da böbrek sorununuz varsa maydanoz suyu içmemeye özen göstermeniz gerekir.

Zerdeçal Adet Söktürücü Müdür?

Zerdeçal çoğu kişi tarafından adet söktürücü ilaç kategorisine dahil edilir. Zerdeçalın bu özellikte olduğuna ilişkin herhangi bir bilimsel araştırma yapılmamış olsa da östrojen ve progesteron üzerinde etkileri olduğu sanılmaktadır.

Zerdeçalı diyetinize dahil etmek adet döngünüzün düzelmesine ya da beklenen adet döneminizin daha erken gerçekleşmesine yardımcı olur.

Çin Melekotu Adet Söktürür Mü?

Çin melekotu Çin’e özgü bir bitkidir ve yüzyıllardır kullanılan mucizevi bitkisel ilaçlardan birisidir. Pelvise kan akışını arttırır ve bu da uterustaki kasların uyarılmasını, kasılmasını tetiklenmesini ve adetin gerçekleşmesini sağlar. Çin melek otu kapsül ya da toz olarak satın alınabilen bir bitkidir.

Karayılan Otu Adet Söktürür Mü?

Karayılan otu adet döngüsünün düzelmesine yardımcı olmak için satın alabileceğiniz ilaçlar arasında yer alır ve oldukça sık kullanılan bir bitkidir. Uterusun üzerinde etkisi olduğu düşünülen karayılan otunun bu etkisi bilimsel olarak ispatlanmamıştır, ancak adet söktürücü nitelikte olduğu düşünülmektedir.

Gevşemek Adetin Gerçekleşmesini Sağlayabilir

Stres çoğu durumda adetin gecikmesine neden olan faktördür ve çoğu kadının üzerine en az düşündüğü sorun olur. Stresin metabolizma üzerindeki etkisi düşündüğünüzden çok daha fazladır, bu kapsamda belki de adetinizin gerçekleşmesi gereken zamanda gerçekleşmemesinin en önemli nedeni strestir.

Stresten kurtulmak için gevşemeniz gerekir. Bu kapsamda iş yükünüzü azaltabilir, arkadaş ve ailenizle zaman geçirerek yalnız olmadığınızı hatırlayabilir, hafif egzersizler yapabilir, hobilerinizle ilgilenebilir, meditasyon yapabilirsiniz.

Sıcak Kompres ve Banyo

Sıcak bir banyo yapmak sıkı kaslarınızın gevşemesine, stres düzeyinizin azalmasına yardımcı olabilir.  Sıcak bir banyonun üzerinizde bırakacağı olumlu etkiyi arttırmak isterseniz kokulu yağ kullanmayı da düşünebilirsiniz. Sıcak suyu bir şişeye doldurup karnınıza uygulayarak kompres yapabilir ve adetinizin gerçekleşmesine yardımcı olurken rahatlayabilirsiniz.

Cinsel Birliktelik

Adet döngüsünün gerçekleşmesine yardımcı olan faktörlerden birisi de cinsel birlikteliktir. Cinsel birliktelik sayesinde adet döneminizi tetikleyebilir ve genişleyen rahim ağzı neticesinde beklenen adet gerçekleşebilir.

Düzenli cinsel ilişkinin stresi azalttığı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır, bu kapsamda stresi azaltmak için de cinsel birlikteliğin en önemli faktörlerden birisi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Yoğun Spordan Kaçının

Çok fazla egzersiz yapıyorsanız adetinizin bir türlü gerçekleşmemesine neden olan faktör bu olabilir. Günlük antrenmanınıza devam edebilirsiniz, ancak olimpiyat sporcusu vb. değilseniz lütfen yoğunluğu biraz azaltıp kendinize zaman ayırın. Yoğun spor sonrası vücut dinlenmeye de ihtiyaç duyar, eğer yeterince dinlenmiyorsanız vücut fonksiyonlarınızın beklendiği gibi çalışmaması muhtemeldir.

adet söktürücü ilaçlar bebek düşürür mü
adet söktürücü ilaçlar bebek düşürür mü

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Adet söktürücü ilaçlar kullanmayı düşünüyorsanız, gecikmiş ya da kayıp bir adet döngüsünün üstesinden gelmek için mutlaka doktorunuza gitmeniz gerekir. Aşağıdaki durumların mevcut olması halinde tıbbi destek almanız gerekir:

 • Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız,
 • Arka arkaya 3 adet dönemi kaçırdıysanız,
 • 45 yaşından küçük olduğunuz halde adet olmuyorsanız,
 • 55 yaşından sonra adet olmaya devam ediyorsanız,
 • Adet döngüsünün ortasında ya da cinsel birliktelikten sonra kanama mevcutsa,
 • Adet döngüsünün tarihleri arasında ciddi farklar varsa ya da düzen söz konusu değilse,
 • Menopoz sonrası kanamayla karşılaşıyorsanız,
 • Hormon replasman tedavisi uygulandığı sırada kanama söz konusuysa.

Yukarıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Hangi adet söktürücü ilacı kullanacağınız hormonal dengenize göre değişir ve bunu ancak gerekli tetkiklerin yapılması sonrasında doktorunuz bilebilir.

Adet Söktürücü İlaçlar: Fiyat, Kullanım, Fayda ve Zararları (Rehber) yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.tatlim.com/adet-sokturucu-ilaclar/feed 0
Çocuklarda Obeziteyi Önlemek İçin 3 Temel Yol https://www.tatlim.com/cocuklarda-obeziteyi-onlemek-icin-3-temel-yol https://www.tatlim.com/cocuklarda-obeziteyi-onlemek-icin-3-temel-yol#respond Wed, 07 Feb 2018 09:45:22 +0000 https://www.tatlim.com/?p=751 Çocuğunuz durmuyor diye sık sık ona televizyon açıyor ve bu onda bir alışkanlık haline geldiyse lütfen dikkat. Özellikle de çocuklarına yemek yesin diye çizgi film açan ebeveynler çok büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Çocuğunuz öğünlerini yemek masasında ve sandalyesinde televizyonsuz bir ortamda almasına özen göstermelisiniz. Yemek yemiyorsa yemiyordur. Kilolu çocuk sağlıklı çocuk tabusunu yıkalım artık lütfen …

Çocuklarda Obeziteyi Önlemek İçin 3 Temel Yol yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Çocuğunuz durmuyor diye sık sık ona televizyon açıyor ve bu onda bir alışkanlık haline geldiyse lütfen dikkat. Özellikle de çocuklarına yemek yesin diye çizgi film açan ebeveynler çok büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Çocuğunuz öğünlerini yemek masasında ve sandalyesinde televizyonsuz bir ortamda almasına özen göstermelisiniz. Yemek yemiyorsa yemiyordur. Kilolu çocuk sağlıklı çocuk tabusunu yıkalım artık lütfen yada çocuğum açlıktan ölecek korkusunu yenelim. Çocuğun hiç bir sağlık problemi yoksa obezite olmasındaki en büyük rol anne, baba yada çocuğun bakımını üstlenen bireyin. Çünkü çocuklarımız bizleri rehber alıyor. İyi bir rehber değilsek hem sağlığı hem de kişiliği etkilenebiliyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda çocuk çağındaki obezitenin nedenlerinin yemek zamanı, televizyon karşısında geçirilen süre ve yatmadan önceki tutarsız rutin yani sağlıksız beslenmenin olduğu tespit edilmiştir.

Çocukluk çağı obezitesinin en büyük 3 nedini bildiğimize göre önlemek için bu 3 nedeni diskalifiye etmemiz gerekiyor. Yani;

1. Ekran Karşısında Geçirilen Süreye Dikkat!

Bence televizyon olabildiğince çocukların hayatında azami sürede kalmalı. Tamamen izlemesini belki engellemek zor olabilir. Ne biliyim eviniz müsait değildir geniş bir aile yapınız vardır. O zaman çocuğunuzun televizyon izlemesini engelleyemezsiniz. Ama en azından onunla birlikte oyunlar oynayarak, etkin bir şekilde zaman geçirerek enerjisini başka yöne çekebilirsiniz. Televizyonun çocuklar üzerine etkilerini az çok araştırdıysanız bu konudaki pedagogların görüşlerini biliyorsunuzdur. Aslında ilerleyen zamanlarda bu konu üzerine de bir yazı yazmak istiyorum. Bana soruyorsanız bizim evde gündüz televizyon kesinlikle açılmaz. Akşam eşim gelincede haberleri açar o kadar. Televizyonun obeziteye neden olmasındaki en büyük neden çocukta hareketsizliğe neden olması.

2. Yemek Saatlerinizde Rutininiz Olsun

Çocuğunuzun öğünlerini, ara öğünlerini es geçmeyin. Belli bir rutininiz olsun. Bu rutini çocuğunuzun uyku saatlerine dikkat ederek hazırlayın. Örneğin çocuğunuz akşam 8 de uykuya geçiyorsa 6 buçuktan sonra bir şey yiyip içmemesine özen gösterin ve bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

Uluslar arası obezite dergisinde, çocukların ilerleyen yaşlarda obeziteye neden olmasındaki nedenlerinden birinin çocukluk zamanında kazanılan beslenme alışkanlığının olduğu bildiriliyor. Ayrıca dergi 2001-2002 yıllarında yapılan bir çalışmaya da yer veriyor. Çalışma 11 yaşındaki çocuklar üzerinde yapılıyor ve obezite olan çocuklarda belli bir yemek yeme ve uyku düzeninin olmadığı tespit ediliyor.

3. Tabi ki Sağlıklı Beslenme

Çocuğunuzun beslenme saatleri kadar nasıl beslendiği de çok önemli. Kesinlikle çocuğunuzun öğünlerini abur cuburlarla geçirmesine izin vermemelisiniz. Öğünlerde yeterli ve dengeli beslenmesine özen göstermelisiniz.

Ayrıca Amerikan Akademi Pediatrileri çocuklarda uyku sürelerine özen gösterilmesi gerektiğini söylüyorlar. Uyku miktarını tutturmak sağlıklı bir yaşam için en önemli faktörlerden biridir.

Sizde durum nasıl? Uyku ve yemek zamanlarında ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Çocuklarda Obeziteyi Önlemek İçin 3 Temel Yol yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.tatlim.com/cocuklarda-obeziteyi-onlemek-icin-3-temel-yol/feed 0
Birisi doğum kilosu mu dedi? 🙈 https://www.tatlim.com/birisi-dogum-kilosu-mu-dedi https://www.tatlim.com/birisi-dogum-kilosu-mu-dedi#comments Tue, 06 Feb 2018 08:33:37 +0000 https://www.tatlim.com/?p=712 Ah o eski günler yaaa şimdi kim bilir neler canlandı aklınızda?  🤔 Elbette ki hamilelikte alınan verilemeyen kilolar,siz ne düşünmüştünüz ? 😁  Hadi itiraf edin bir çoğunuz çevre baskısıyla bir şeyler tıkıştırdınız ağzınıza yarar besinlerin yanı sıra bin yıl yaşasanız hiç faydası olmayacak şeylerden 🙈 Ya da pazartesi sabahı başlanılıp aynı günün akşamı çöpe atılan …

Birisi doğum kilosu mu dedi? 🙈 yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Ah o eski günler yaaa şimdi kim bilir neler canlandı aklınızda?  🤔 Elbette ki hamilelikte alınan verilemeyen kilolar,siz ne düşünmüştünüz ? 😁  Hadi itiraf edin bir çoğunuz çevre baskısıyla bir şeyler tıkıştırdınız ağzınıza yarar besinlerin yanı sıra bin yıl yaşasanız hiç faydası olmayacak şeylerden 🙈 Ya da pazartesi sabahı başlanılıp aynı günün akşamı çöpe atılan o uzuuuunca diyet listeleri ? Hadi hadi vardır elinizin altında kötü gün diyet listeleri 😂 Sonuç mu ? ” Anneyim ben” diye mucizevi iki kelimenin ardına saklanmakla üstü örtülüyor .

Oysa hamilelikte her şey ne güzel başlamıştı değil mi ?  “Sen iki canlısın ye” den tut da “sütün çeker” lere dek bir çok kulağa hoş gelen , hoş geldiği yetmeyip insani yemek yemeye teşvik ederken arkasına sığındığı en buyuk bahanelerin başında gelen sihirli kelimeler aah ah. İşte hepsi bizim sonumuz oldu ya da sonun başlangıcı 😂 bir şarkıdan esinlenip sözlerini bize uyarlıyorum hemen ; ” Yedik sonunu bile bile yedik daha gençtik tabi kolay kilo veririz sandık acıyı da tatlıyı da ..” seklinde buradan Ersay Üner’e selamlar 🙈 Nasıl eşlik ettiniz değil mi ritimli şekilde bu şarkıya benimle birlikte 💗    Herkes suçunu bildiğine ve kabullendiğine göre bundan sonrası için ne yapılabilir kısmına bakmak lazım sanırım. Simdi herkesin bildiği şeyi ilk başta yazıp gizem yaratmadan yol haritamızı çizelim; boğazımızı tutmak. Evet evet temelinde bu var tüm diyetlerin ve o mucize kürlerin. Günlük hayatta beslenmemizi ‘normal’ seviyede tutabilirseniz yanında da destek olarak spor yapabilirseniz zaten gerisi kendiliğinden gelecektir. İşte sanırım hepimizin kilitlendiği nokta burada. Az yemek ve spor. İkisi cümle içinde hiç yan yana gelmiyor mu hayatınızda ,o zaman da işte bu mucizevi kürler devreye giriyor. Neydi misal ? Efendim mutfağa gidiyoruz büyükçe bir bardağın içerisine birkaç kaşık yoğurdu üzerine yarim limonun suyunu ekleyip bir şişe maden suyunu da ilave ederek bu karışımı akşamları uyumadan önce tüketiyoruz. Günlük yapıp tazecik içiyoruz. Sonra gitsin yağlar 😊 Sahi bu kürü hiç bir destek almadan ; bir mekik çekmeden günlük hayat rutini dışına çıkmadan uygulayıp da başarıya ulasan var mı aramızda ?

Birisi doğum kilosu mu dedi? 🙈 yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.tatlim.com/birisi-dogum-kilosu-mu-dedi/feed 2
Acı Bir Şey Yediğimizde Neden Burnumuz Akar? https://www.tatlim.com/aci-bir-sey-yedigimizde-burnumuz-akar https://www.tatlim.com/aci-bir-sey-yedigimizde-burnumuz-akar#respond Mon, 03 Oct 2016 11:11:49 +0000 https://www.tatlim.com/?p=577 Bazılarımız acı yemeyi çok severler. Özellikle de kebap çeşitleri acıyla daha bir lezzetli olur. Fakat acı biraz fazla geldiğinde hemen burnumuz akmaya başlar ve bu durumu ne yaparsak yapalım engel olamayız. Acının etkisi biraz geçtikten sonra burnumuzun akması durur. Peki bu durma ne neden olmaktadır. Yani acı yediğimizde neden burnumuz akar? Bunun sebebi acı, baharatlı …

Acı Bir Şey Yediğimizde Neden Burnumuz Akar? yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Bazılarımız acı yemeyi çok severler. Özellikle de kebap çeşitleri acıyla daha bir lezzetli olur. Fakat acı biraz fazla geldiğinde hemen burnumuz akmaya başlar ve bu durumu ne yaparsak yapalım engel olamayız. Acının etkisi biraz geçtikten sonra burnumuzun akması durur. Peki bu durma ne neden olmaktadır. Yani acı yediğimizde neden burnumuz akar?

aci-birsey-yedigimizde-neden-burnumuz-akar-1

Bunun sebebi acı, baharatlı yada keskin kokulu yiyeceklerin burnumuzda ki mukus salgısının incelmesine ve kolay bir şekilde akar hale gelmesine neden olmasıdır. Burnumuzun akmasına neden olan bu tür yiyeceklerin bu sayede ciğerlerimizin ve solunum yollarımızın temizlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Acı bir şey tükettiğimizde burnumuz akar ve gözlerimiz yaşarır. Aslında bütün bunlar görünürde olurken biz fark etmeyiz ama ciğerlerimizde de bu tür tepkiler olur. Yapılan araştırmalarda, acı yiyeceklerin yemek borusundaki ve midedeki sinir uçlarını uyararak bu tür tepkiler vermesine neden olduğu bilinmektedir.

Yine yapılan bir başka çalışmada, acı yiyeceklerin içinde bulunan maddelerin, solunumla ilgili rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlardaki maddelerle çok benzeştiği tespit edilmiştir. Örneğin kırmızı biber bu tür maddeler arasında en fazla kullanılandır. Yine ayrıca sarımsak ve soğanın mukus temizleme özelliği olduğu bilinmektedir. Acı yediğinizde burnunuzun akmasını ve gözlerinizin yaşarmasını engellemeye çalışmayın. Zira bu sağlığınız için zararlı değil faydalıdır.

 

Acı Bir Şey Yediğimizde Neden Burnumuz Akar? yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.tatlim.com/aci-bir-sey-yedigimizde-burnumuz-akar/feed 0
Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri https://www.tatlim.com/hemoroid-sebepleri-belirtileri-tedavi-yontemleri https://www.tatlim.com/hemoroid-sebepleri-belirtileri-tedavi-yontemleri#respond Fri, 26 Aug 2016 12:48:26 +0000 https://www.tatlim.com/?p=502 Basur (Hemoroid)  Nedir? Halk arasında genel olarak basur adıyla bilinen hemoroid hastalığı, genelde makatta bulunan toplardamarların varis gibi genişlemesi sonucu ortaya çıkan sancılı ve cerrahi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Mayasıl olarak da bilinir. Zaman içerisinde genişleyen damarlar yumak haline gelerek makatın dışına yayılabilmektedir.  İç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki tipi vardır. İç hemoroid; genellikle ağrısızdır, …

Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Basur (Hemoroid)  Nedir?

Halk arasında genel olarak basur adıyla bilinen hemoroid hastalığı, genelde makatta bulunan toplardamarların varis gibi genişlemesi sonucu ortaya çıkan sancılı ve cerrahi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Mayasıl olarak da bilinir. Zaman içerisinde genişleyen damarlar yumak haline gelerek makatın dışına yayılabilmektedir.  İç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki tipi vardır. İç hemoroid; genellikle ağrısızdır, bağırsak hareketleri sonrasında kanama şeklinde kendini gösterir. Kan genellikle dışkıyla birlikte yada tuvalet kağıdında görülür. Dış hemoroid ise ciltte kabarcıklar oluşmasına neden olur. En büyük belirtisi ağrı ve yanmadır.

Basur Neden Olur?

hemoroid

 • Sindirim düzeninde meydana gelen ishal ya da kabız olma durumu gibi değişiklikler,
 • Çok hareketli ya da tamamen hareketsiz olacak şekilde düzensiz fiziksel yaşam,
 • Gebelik ve doğum,
 • Çok oturmayı gerektiren ata binmek, bisiklet sürmek gibi spor türleri,
 • Yine aynı şekilde oturarak çalışan şoförler ya da masa başa işi yapan meslek grupları,
 • Aşırı şekilde alkol tüketimi,
 • Bağırsak kanseri ve oturma kaslarının olduğu bölgede ortaya çıkan tümörler de hemoroid hastalığının sebepleri ve tetikleyicileri arasındadır.

Basur (Hemoroid) Belirtileri

hemoroid-2

 • Makatta sürekli olan kaşınma, eğer rahatsız edici boyutta kaşıntınız varsa iç hemoroid olabilirsiniz.
 • Hissedilebilir normal büyüklükte olmayan şişlik ya da yara,
 • Makattan ara ara kan gelmesi,
 • Popo üstüne oturamama, oturunca canın yanması gibi şikayet ve ağrılar hemoroidin belirtileridir.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi iç ve dış olmak üzere iki çeşit hemoroid vardır ve ağrı iç hemoroide genelde çok sonraki safhalarda gözlemlenen bir belirtidir. Bu yüzden ağrı dışında diğer şikayetlere sahipseniz doktora görünmenizde fayda var. Ayrıca bu belirtiler aynı zamanda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz gibi diğer hastalıkların da belirtileri olduğu için erken teşhis önem arz etmektedir. Genç hastalarda elle muayene ya da rektoskopi yöntemi teşhis koyabilmek için yeterlidir. Yaşlılarda ise kolonoskopik gözlem sonrasında kesin bir şey söylenebilir.

Hemoroid Tedavisi

hemoroid-3

Sindirim sistemini düzenlemek adına kabızlığı giderecek ilaçlar alınması, lifli gıdaların daha fazla tüketilmesi ve günde en az iki litre su içilmesi, bölgesel krem ve ilaçlar ya da cerrahi müdahale gerekiyorsa genel anestezi sonrası kolay bir işlemle ve sadece bir gün hastanede yatarak hemoroid probleminden kurtulabilirsiniz. Hemoroid hastalığında cerrahi müdahale genellikle 3. ve 4. hemoroidal hastalıklarda uygulanmaktadır. 1. ve 2. derece hemoroidlerde ise medikal tedavi uygulanır. Unutmayın ki hemoroid başlı başına bağırsak kanserini tetikleyen bir hastalıktır. Belirtilere benzer bir sorunu kendinizde gözlemlediğinizde geciktirmeden muayene olmanız tavsiye edilir.

Hemoroidden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Lifli gıdaların tüketilmelidir.
 • Büyük abdestinizi yaparken ıkınmaktan kaçınmalısınız.
 • Kabız olmamak için bol bol sıvı tüketilmelidir.
 • Posalı meyvelerden tüketilmelidir.
 • Aşırı alkol tüketilmemeli, baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Uzun hareketsiz kalınmamalı, özellikle bası başında çalışanlar arada bir kalkıp hareket etmelidirler.
 • Günde en az 15 dakika yürüyüş yada egzersiz yapılmalıdır.
 • Büyük abdestten sonra sıkıntı yaşıyorsanız ılık suyla oturma banyosu yapabilirsiniz.

Hemoroid hakkında aklınıza takılan soruları uzmanlarımıza sorabilir, tavsiyelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.tatlim.com/hemoroid-sebepleri-belirtileri-tedavi-yontemleri/feed 0
Hıçkırığı Geçirmenin Yolları Nelerdir? https://www.tatlim.com/hickirigi-gecirmenin-yollari-nelerdir https://www.tatlim.com/hickirigi-gecirmenin-yollari-nelerdir#respond Wed, 24 Aug 2016 17:44:58 +0000 https://www.tatlim.com/?p=495 Hıçkırık neye denir? Hıçkırık; nefes alıp vermemizde çok önemli rol oynayan diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılıp gevşemesi sebebiyle meydana gelir. Yani hıçkırık sırasında diyafram kası sürekli olarak kasılıp gevşer. Hıçkırık Tutulmasının Sebepleri Nelerdir? Stres yapmak, çok fazla yemek, çok hızlı yemek yemek, fazla baharatlı yemekler yemek, kahkahalara boğularak gülmek, hava yutmak, sigara ve alkol …

Hıçkırığı Geçirmenin Yolları Nelerdir? yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Hıçkırık neye denir? Hıçkırık; nefes alıp vermemizde çok önemli rol oynayan diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılıp gevşemesi sebebiyle meydana gelir. Yani hıçkırık sırasında diyafram kası sürekli olarak kasılıp gevşer.

Hıçkırık Tutulmasının Sebepleri Nelerdir?

hickirigi-gecirmenin-yollari-1

Stres yapmak, çok fazla yemek, çok hızlı yemek yemek, fazla baharatlı yemekler yemek, kahkahalara boğularak gülmek, hava yutmak, sigara ve alkol tüketmek gibi nedenlere bağlı olarak hıçkırık tutarız.

Çoğu zaman olur olmaz yerlerde hıçkırık tutmak utanç verici olabiliyor. Hıçkırık geliyorum demez, ofiste, toplantıda, konferansta, kütüphanede aniden geliverir. Aniden gelen hıçkırığı, hemen uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle hıçkırığı çabucak geçirmeniz için sizlere birkaç önerimiz var;

Hıçkırığı Geçirmenin Yolları Nelerdir?

hickirigi-gecirmenin-yollari-2

Bir torbaya ya da kese kâğıdı içine ağız kenarlarında ve burunda boşluk bırakmadan derince nefes alıp vermek hıçkırığı geçiren yöntemlerdendir. Korkutulmanın hıçkırığı geçirdiği halk arasında bilinen en etkili yöntemlerdendir. Karabiber burundan çekilerek kişinin hapşırması sağlanır. Ya da güneşe bakarak da hapşırmak mümkündür.

Derince bir nefes alıp içinizde tutabildiğiniz kadar tutmanız da hıçkırığın geçmesini sağlayacaktır. Sıcak bir çay ya da benzeri bir içeceği hızlı bir şekilde içmek de hıçkırığınızı geçirecektir. Aç karnına yenen bir adet karanfil özellikle yaşlılar için işe yarayan bir yöntemdir. Bir büyük bardak serin suyu olabildiğince hızlı bir şekilde içmenin de hıçkırığı geçirdiği söylenmektedir.

Ya da en etkili yöntemlerden biri olarak ağza 5-6 damla kadar limon suyu sıkmak, hala geçmediyse bir parça limonu kabuğuyla birlikte yemek de hıçkırığın geçmesi için etkili yöntemlerdendir. Tüm bu yöntemleri denedikten sonra hala hıçkırığınız geçmediyse bir kas gevşetici ilaç alabilirsiniz, fakat hıçkırık çok kısa süreli ve zararsız bir hastalık olduğu için ilaca kolay kolay başvurmamanızı ve önce yukarıdaki yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz. Geçmiş olsun.

Hıçkırığı Geçirmenin Yolları Nelerdir? yazısı ilk önce Tatlım üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.tatlim.com/hickirigi-gecirmenin-yollari-nelerdir/feed 0