Salı , Haziran 18 2024
Oje Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Oje Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oje Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlar için güzel görünmek son derece önemli. Bu bakımdan güzellikle ilgili yapılan olan her şeyin de bilinçli bir şekilde yapılması güzel görünmenin anahtarlarından bir tanesi. Yanlış ya da bilinçsiz yapılan her bakımın etkisi kısa sürede geçeceği gibi bazı zamanlarda kişiyi zor durumda dahi bırakabilir. Eller ve tırnaklar da bu bakımın bir parçasını oluşturuyor. Özellikle oje sürerken yapılan bilinçsiz uygulamalar ojenin çok kısa bir zamanda dökülmesi ya da solması demek. Bu yazımızda oje sürerken dikkat edilmesi gerekenler neler buna göz atacağız. Sürülen ojenin nasıl daha uzun süre ilk günkü gibi kalacağıyla ilgili çeşitli tüyolar vereceğiz.

Oje Sürmeden Önce Ellerin Yıkanması

Oje Sürmeden Önce Ellerin Yıkanması
Oje Sürmeden Önce Ellerin Yıkanması

Oje sürerken dikkat edilmesi gerekenler arasında oje sürmeden önce ellerin yıkanması geliyor. Yıkmama işlemi yapılmadan oje sürüldüğünde tırnakların üzerinde biriken yağ tabakası ya da herhangi bir kir, oje sürüldükten sonra rahatsız edici bir görüntü verebilmekte. Yıkama işlemi sıcak ve sabunlu suyla yapılırsa tırnak üzerindeki birikmiş yağların tamamen çıkmasına sebep olacaktır. Eller yıkamak ojenin tırnakta uzun süre kalması için de yapılması gerekenlerin başında geliyor.

Zemine Renksiz Oje Sürün

Zemine Renksiz Oje Sürün
Zemine Renksiz Oje Sürün

Ellerinizi yıkadıktan sonra hemen renkli oje sürmek de ojenin tırnakta kalma süresini azaltacaktır. Oje sürerken dikkat edilmesi gerekenler arasında direkt olarak renkli ojeyi sürmeden önce renksiz oje sürmek geliyor. Şeffaf oje olarak da bilinen bu ojeyi sürmek renkli oje için de bir zemin hazırlamak demek. Bununla birlikte renkli oje eğer şeffaf oje üzerine uygulanırsa renkli ojenin rengi hem daha çok ortaya çıkar hem de parlaklığı uzun süre korunmuş olur. Bu bakımdan dolayı renksiz oje kullanmak büyük önem taşır. Şeffaf oje sürdükten sonra ojenin tam anlamıyla kurumasını bekleyiniz. Eğer hemen arkasından renkli oje sürerseniz bu sefer bir çözünme etkisi olacak ve renkler birbirine karışacağı için renkli oje normal renginden çok daha açık bir renge dönüşecektir.

İnce Tabaka Şeklinde Sürün

İnce Tabaka Şeklinde Sürün
İnce Tabaka Şeklinde Sürün

Ojeyi sürerken dikkat edilmesi gerekenler arasında mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde ojeyi sürmek geliyor. Bunun için ayrı satılan imce oje fırçaları mevcut. Eğer kalın şekilde boyarsanız tırnağınızın üzerinde boya ağırlık yapacak ve bir süre sonra tutunamadığı için dökülecek ya da kolayca zarar görür bir hale gelecektir. Boyayı ince tabaka sürdükten sonra kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra ikinci tabakayı sürün. Burada kilit nokta kesinlikle mümkün olan en ince şekilde ojeyi sürmek. İki kat oje ve bir kat şeffaf ojeyle birlikte tırnağınızın üzerinde toplamda üç kat oje olacaktır. Şu anda bu oje sürmenin standartları arasındadır. Ancak elbette zamanı olmayanlar bu işlemlerin çoğunu atlarlar ve bu yüzden ojeleri de çabuk yıpranacak cinsten olur. Ojeyi parmağınıza sürerken fırça hareketlerinin tırnağın başından bir seferde tırnak ucuna doğru yapılması gerektiğini unutmayın. Fırçayı değişik şekillerde hareket ettirirseniz oje kuruduktan sonra bu fırça izleri daha belirgin olacak hem kötü bir görünüm sergileyecek hem de insanların tırnağınızın üzerindeki bu istenmeyen şekilleri kolaylıkla görmelerine sebep olacaktır. Bir tırnağınızı, tırnağınızın başından ucuna kadar sadece iki hareketle kolaylıkla boyayabilirsiniz.

Kurutma İşlemi

Kurutma İşlemi
Kurutma İşlemi

Kurutma işlemi kadınlar tarafından genellikle beklenerek ya da tırnakların üflenmesi şeklinde yapılır. Ancak kurutma işlemini bir şok şeklinde tırnaklara uygularsanız boya çok daha parlak ve tırnağa çok daha sağlam bir şekilde yapışacaktır. Bunun için yapılabilecek iki işlem mevcut. Bir tanesi sprey kurutucular diğer ise kurutma makineleri. Kurutma makineleri ani ve sıcak hava üfledikleri için bu konudaki en iyi çözüm olarak öne çıkıyorlar.

Tırnakların Soyulmasını Önlemek

Tırnakların Soyulmasını Önlemek
Tırnakların Soyulmasını Önlemek

Buraya kadar tırnaklara oje uygulanması ve kurutulması işlemine değindik. Ojeyi sürdükten sonra gücünü arttırarak uzun süre kullanılabilmesi için de yapılacak birkaç adım mevcut. Sürme ve kurutma işleminden sonra çeşitli parlatıcılar kullanılabilir. Bu parlatıcıların ojenin mevcut parlaklığını çok daha arttırırken tırnağın üzerine koruyucu bir tabaka olarak da yerleşir. Günümüzde hemen hemen tüm parlatıcıların aynı zamanda tırnağı dış etkenlere karşı koruma özelliği mevcuttur. Oje sürerken dikkat edilmesi gerekenler arasında olmazsa olmaz bir işlem olarak sayılmasa da parlatıcıların tırnaklara ekstra bir parlaklık kattıkları bilinmekte.

Siyah noktalardan kurtulma ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Meral Yıldız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir