Pazartesi , Haziran 24 2024

Kolay Doğum İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik süresince yapılan fiziksel ve çalışmalar ile hem daha rahat bir hamilelik geçirilir hem de kolay doğum yapılmasına yardımcı olur. Kuvvetli bir vücut sayesinde doğumun fiziksel yoğunluğuna daha kolay dayanılır, kazanılan esneklik sayesinde beden ihtiyaç duyduğu pozisyonlara daha rahat gireceği için bebeğe daha geniş bir alan sağlanır. Bu da normal doğum yapmak isteyen anne adaylarının kolay doğum yapmasına imkan sağlar.

kolay-dogum-egzersizleri

Kuvvetli bir bedene sadece kolay doğum yapabilmek için değil doğumdan sonrada bebeğe bakarken ihtiyacınız olacaktır. Kolay doğum yapabilmek ve sonrasında güçlü bir vücuda kavuşabilmek için yapılması gereken egzersizleri sırasıyla inceleyelim isterseniz.

1. Yoga Yapmak 

normal-doguma-hazirlik-egzersizleri

En kolay ve en etkili normal doğuma hazırlık yöntemlerinden biri yogadır. Yoga bedeninizi kuvvetlendirip esnetirken bebeğinizle ve bedenle kurulan ilişkiyi derinleştirir. Bedenle kurduğunuz bu ilişki sayesinde, doğum sırasında gevşemenizi, bu süreçten zevk almanızı ve bebeğin çıkışına izin verilmesine yardımcı olur.

Hamile yogası da artık Türkiye’de oldukça yaygın. Hemen hemen her yerde hamile yogası eğitimi veren merkez bulunmaktadır. Doktorunuza danıştıktan sonra bu hamile yogası eğitimi veren bir merkezde uzman bir eğitmenle başlayabilirsiniz. Eğer bütçeniz yada zaman koşullarınız el vermezse internette hamile yogası videoları bulunmaktadır. Bu videoları izleyerek kendinizde yapabilirsiniz.

2. Yüzmek

kolay-dogum-egzersizleri-1

Hamilelikte yüzmek, kasların güçlenmesini ve vücudun dayanıklılığının artmasına yardımcı olacağı için normal doğumu kolaylaştıracaktır. Elbette hamileyken yüzmenin doğumu kolaylaştırmasının yanı sıra pek çok faydası vardır. Peki bu faydalar nelerdir? Kısaca değinelim isterseniz.

Hamileyken Yüzmenin Faydaları 

  • Bel ve sırt bölgenizde oluşan ağrıları azaltmanıza yardımcı olur.
  • Halsizlik, yorgunluk gibi hamilelikle birlikte oluşan şikayetlerinizi azaltır.
  • Suyun bildiğiniz üzere psikolojik yönden rahatlamaya yardımcı olur.
  • Sağlıklı kilo alımına yardımcı olur. Fazla kilo almanızı önler.
  • Doğumdan sonra daha fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Kol ve bacakların yanı sıra kalp ve akciğerleri de çalıştıran bir spor dalı olduğu için hem annenin hem de bebeğin daha fazla oksijen almasını sağlar.

3. Yürüyüş Yapmak

kolay-dogum-egzersizleri-2

Her gün en az 15 dakikalık yürüyüş hem kolay bir hamilelik geçirmenize hem de kolay bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır. Hamileliğin ilk evresinden son evresine kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Elbette kendinizi çok fazla yormadan ve zorlamadan yürüyüş yapmalısınız.

4. Kegel Egzersizleri Yapmak

kolay-dogum-egzersizleri-4

Kegel egzersizleri yaparak perine bölgesini güçlendirip esneterek hem doğumu kolaylaştırabilir hem de yırtık ve kesik riskini azaltabilirsiniz. Eğer normal doğumdan sonra epizyotomi ve yırtık olmasını istemiyorsanız kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmalısınız.

5. Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Hamilelikte aşırı kilo alımı komplikasyonlara neden olabilir. bu yüzden hamilelik süresince sağlıklı beslenmeli ve kilo alımınıza dikkat etmeniz gerekir. Hamilelik süresince en fazla 10-15 kilo almanız normaldir. Zayıf hamile kalan anne adayları en fazla 18 kilo alabilir. Fakat hamile kalmadan önce fazla kilolarınız varsa 12 kilodan fazla almamaya çalışmalısınız.

6. Nefes Egzersizleri Yapmak 

kolay-dogum-egzersizleri-5

Nefes çalışması daha rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda normal doğumda doktorunuzun söylediklerini daha kolay yapmanızı sağlar. Nefes egzersizleri sayesinde doğum sancılarını daha kolay atlatabilirsiniz. En güzel nefes çalışması oturarak doğal akan nefesi izlemektir. Genelikle nefes egzersizleri eğitimi hamilelik yogasında verilir.

Kolay doğum yapmak ve bebeğinizle o ilk buluşma anını sonuna kadar bütün güzelliğiyle yaşamak istiyorsanız doktorunuza danışarak düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Şuna da bak

Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Doğum zamanınız yaklaştıkça, heyecanla birlikte tatlı bir telaş başlar. “Nasıl doğum yapacağım acaba” gibi sorulardan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir