Pazartesi , Mart 4 2024

Hıçkırığı Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Hıçkırık neye denir? Hıçkırık; nefes alıp vermemizde çok önemli rol oynayan diyafram kasının istemsiz bir şekilde kasılıp gevşemesi sebebiyle meydana gelir. Yani hıçkırık sırasında diyafram kası sürekli olarak kasılıp gevşer.

Hıçkırık Tutulmasının Sebepleri Nelerdir?

hickirigi-gecirmenin-yollari-1

Stres yapmak, çok fazla yemek, çok hızlı yemek yemek, fazla baharatlı yemekler yemek, kahkahalara boğularak gülmek, hava yutmak, sigara ve alkol tüketmek gibi nedenlere bağlı olarak hıçkırık tutarız.

Çoğu zaman olur olmaz yerlerde hıçkırık tutmak utanç verici olabiliyor. Hıçkırık geliyorum demez, ofiste, toplantıda, konferansta, kütüphanede aniden geliverir. Aniden gelen hıçkırığı, hemen uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle hıçkırığı çabucak geçirmeniz için sizlere birkaç önerimiz var;

Hıçkırığı Geçirmenin Yolları Nelerdir?

hickirigi-gecirmenin-yollari-2

Bir torbaya ya da kese kâğıdı içine ağız kenarlarında ve burunda boşluk bırakmadan derince nefes alıp vermek hıçkırığı geçiren yöntemlerdendir. Korkutulmanın hıçkırığı geçirdiği halk arasında bilinen en etkili yöntemlerdendir. Karabiber burundan çekilerek kişinin hapşırması sağlanır. Ya da güneşe bakarak da hapşırmak mümkündür.

Derince bir nefes alıp içinizde tutabildiğiniz kadar tutmanız da hıçkırığın geçmesini sağlayacaktır. Sıcak bir çay ya da benzeri bir içeceği hızlı bir şekilde içmek de hıçkırığınızı geçirecektir. Aç karnına yenen bir adet karanfil özellikle yaşlılar için işe yarayan bir yöntemdir. Bir büyük bardak serin suyu olabildiğince hızlı bir şekilde içmenin de hıçkırığı geçirdiği söylenmektedir.

Ya da en etkili yöntemlerden biri olarak ağza 5-6 damla kadar limon suyu sıkmak, hala geçmediyse bir parça limonu kabuğuyla birlikte yemek de hıçkırığın geçmesi için etkili yöntemlerdendir. Tüm bu yöntemleri denedikten sonra hala hıçkırığınız geçmediyse bir kas gevşetici ilaç alabilirsiniz, fakat hıçkırık çok kısa süreli ve zararsız bir hastalık olduğu için ilaca kolay kolay başvurmamanızı ve önce yukarıdaki yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz. Geçmiş olsun.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Şuna da bak

Acı Bir Şey Yediğimizde Neden Burnumuz Akar?

Bazılarımız acı yemeyi çok severler. Özellikle de kebap çeşitleri acıyla daha bir lezzetli olur. Fakat …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir