Salı , Mayıs 28 2024

Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

Hamilelikte beslenme tüm anne adaylarının üzerinde durması gereken bir konudur. Çünkü aldığınız besinler bebeğinizin gelişimini etkilemektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda anne adayının beslenme şeklinin bebeğin gelişimini etkilediğine dair pek çok veri vardır. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen sonuçları siz anne adayları için derledik ve hamilelikte yenmemesi gerekenler adlı yazımızda ele aldık. Daha önceki yazımızda anne adayının gebelikte yemesi gereken besin gruplarını günlük alması gereken ek miktarlarla hamilelikte ne yemeli başlıklı yazımızda ele almıştık. Bugün ise anne adayı ve bebeği için zararlı besin gruplarını ele alacağız.

Cips ve Kızartmalar 

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler

Hamilelikte kızartma hiç bir besin tüketilmemelidir. Hamileliğin son zamanlarında patates kızartması ve cipsin, bebek üzerine olumsuz etkileri olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Ayrıca bildiğiniz üzere cipsin kansere neden olduğu tespit edilmiştir. Fakat patatesi kızartma, cips ve fırında pişirme dışında istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Az Pişmiş yada Çiğ Et

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler-1

Hamilelikte kırmızı et tüketimi önemlidir. Çünkü en önemli protein kaynağı kırmızı ettir. Fakat kırmızı et tüketirken iyi pişirilmesine dikkat etmeniz gerekir. Çiğ ve az pişmiş etler toksoplazma,  salmonella, brusella, tüberküloz, tenya gibi bulaşıcı hastalıklara neden olabilir. Bu bulaşıcı hastalıklar gebelikte düşüğe, bebeğin erken doğmasına ya da körlük, sağırlık, zeka  geriliği gibi sorunlarla doğmasına neden olabilir. Bu yüzden iyi pişmiş et tüketmeye özen gösterin. Yine gebeliğiniz boyunca, salam, sosis, jambon ve etli çiğ köfte gibi yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Alkol Tüketimi

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler-2

Alkol plasentaya ulaşarak bebeğin kanına ulaşmaktadır. Aşırı alkol tüketimi bebekte büyüme ve gelişme geriliği, kalp problemleri, yarık damak, eklem anomalileri gibi bozukluklara neden olmaktadır. Akolik anne adaylarının bebeklerinin yaklaşık %30-40’ında fetal alkol sendromu görülmektedir. Günde 2-3 bardak alkollü içkiyi düzenli olarak tüketen anne adaylarının bebeklerinde ise fetal alkol sendromu %10’a düşer. Bu yüzden gebelik süresince alkol almaktan kaçınmak gerekir.

Kafein 

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler-3

Anne adayının aşırı miktarda kafein tüketimi kalsiyum ve demir emilimini azaltmaktadır. Kalsiyum bebeğin kemik gelişiminde rol oynadığı için aşırı miktarda kafein tüketimi bebeğin kemik gelişimi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca yüksek miktarda kafeinin(günde 10 fincan yada daha fazla kahve) düşük, erken doğum ve bebekte gelişme geriliğine neden olduğuna dair çalışmalar vardır. Yine aşırı miktarda kafein tüketimi bazı anne adaylarında bulantılara ve mide ekşimesine neden olmaktadır.

Kabuklu Deniz Ürünleri

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler-4

Midye, istiridye, karides gibi çiğ yada az pişmiş deniz ürünleri kesinlikle tüketilmemelidir. Yine çiğ balık sushi gebelikte kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü çiğ deniz ürünleri tifo ve gıda zehirlenmesine yol açan salmonella bakterilerini taşıyabilirler. Dip balıklarını tüketmemelisiniz. Çünkü dip balıkları ağır metal içerirler. Ağır metallerde bebeğin sinir sistemi üzerine zararlı etkileri vardır.

Küflü ve Pastörize Edilmemiş Peynirler

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler-5

Hamilelik süresince küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirleri tüketmemek gerekir. Çünkü pastörize edilmemiş sütlerde erken doğum, düşük ve doğumsal kusurlara yol açan listeria adı verilen bir bakteri cinsi bulunur. Pastörize edilmiş sütlerden üretilen her türlü peyniri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Hamilelikte peynir tüketimi kalsiyum ihtiyacı için önemlidir.

Karaciğer

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler-6

Gebelik süresince karaciğer ve karaciğer ürünlerinden uzak durulmalıdır. Çünkü karaciğerde yüksek değerde A vitaminin retinol formu bulunur. Eğer vücutta fazla birikirse doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tabi ki A vitamini almayı ihmal etmemeniz gerekir. Karaciğerde A vitamini retinol değeri çok yüksek olduğu için önerilmez.

Yapay Tatlandırıcılara Dikkat

hamilelikte-yenmemesi-gerekenler-7

Yapay tatlandırıcıların çoğunda aspartam bulunur. Aspartamın doğum defektlerine neden olduğunu gösteren her hangi bir çalışma yoktur. Fakat bazı yapay tatlandırıcılarda sakarin bulunur. Sakarin ise hem bebekte hem de annede mesane kanseri riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Bu yüzden işlenmiş tatlı gıdaları tüketirken içerisinde sakarin bulunup bulunmadığın dikkat edin ve sakarin içerikli hazır gıdalar tüketmeye çalışın.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Şuna da bak

Hamilelikte Ne Yemeli?

Hamilelikte beslenme anne adayının özen göstermesi gereken en önemli konudur. Bazı anne adayları kilo alma …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir