Salı , Haziran 18 2024

Hamilelikte İlk Haftalar

Bebekte Meydana Gelen Gelişimler

  • Bebek annesinin karnında minik bir nokta.

Anne adayında ki değişimler

  • Hamilelik ortalama 40 haftadır. Menstrual döngüsüne bağlı olarak değişen ve genellikle 28 günde bir düzenli regl gören kadın için tahmin edilen doğum tarihi, son regl tarihinin ilk gününe 280 gün eklenerek hesaplanır. Takvimde gün hanesine 7 ekleyip, ay hanesinden 3 çıkartarak bu pratik hesabı yapabilirsiniz.
  • Hamile kalmaya karar veren anne adaylarına, gebe kalmaları durumunda bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde herhangi bir problemle karşılaşılmaması için folik asit takviyesine başlanır.
  • Anne adayının ilk haftalarında, kanama ve kasık ağrısı gibi düşük tehlikesinin bir göstergesi olan şikayeti oladıkça cinsel ilişkide kısıtlamaya gerek yoktur. Cinsel ilişki düşük tehlikesi olan anne adaylarında sakıncalıdır.
  • Hamileliğin olmaza olmaz kuralı kesinlikle dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Günümüzde yaygın olarak karşılaştığımız düzensiz ve kötü beslenme alışkanlığına hamilelikte yer yoktur. Evladınız için bir an önce beslenme alışkanlığını gözden geçirmeniz gerekir. Mutlaka 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenilmelidir.
  • Biraz önce de söylediğimiz gibi düşük tehlikeniz yok ise cinsel ilişkinin kısıtlanmasına gerek yok. Fakat hamilelikle birlikte değişen hormonlar nedeniyle ilk 14 haftada cinsel isteksizlik olabilir ve hamilelik boyunca bu isteksizlik devam edebilir. Ama korkmanıza gerek yok 🙂 genellikle hormonlar aksini yapar ve cinsel istekte artış görülür.

Hamilelikte ilk haftalarda yaşadığınız ve aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum kutucuğu aracılığı ile sorabilirsiniz.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Şuna da bak

37 haftalık bebek görüntüsü

37 Haftalık Gebelik

Bebeğinize kavuşacağınız ana sayılı günler kala bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde alacağı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir