Çarşamba , Nisan 17 2024

Hamilelikte 29. Hafta

Hamilelikte 29. haftada bebeğiniz fiziksel anlamada hızla büyümeye devam ediyor. Anne adayında ise şişmeler artmakta hatta yüzükleri parmaklarına olmamaktadır. Peki bunun dışında annede ne gibi değişimler, bebekte ne gibi gelişmeler olmaktadır. Gelin birlikte inceleyelim.

Hamilelikte 29. Haftada Bebekteki Gelişmeler:

hamilelikte-29-hafta-1

  • Bebeğinizin boyu yaklaşık 38-39 santim, kilosu ,ise ortalama 1200-1300 gram arasındadır.
  • Bebeğinizin cilt altında biriken yağ dokusu artmaktadır.
  • Ultrasonda bebeğinizi parmaklarını emerken yada tutma reflekslerini yaparken bulabilirsiniz.
  • Bebeğinizin bağışıklık sistemi yani savunma sistemi işlevsellik kazanmaya başladı. Bu haftaya kadar bebeğinizin vücut savunması sadece size aitti. Fakat artık bu haftadan sonra sizin savunmanızın yanı sıra kendi savunma sistemi de eşlik etmektedir.

Gebelikte 29. Haftada Anne Adayındaki Değişimler:

hamilelikte-29-hafta-2

  • Anne adayları uyku pozisyonu almakta sıkıntı yaşayabilir. İki bacağınızın arasına yastık koyarak uyumak sizi rahatlatabilir.
  • El ve ayaklardaki şişmeler artabilir. Eğer şişmeler çok aşrı ise mutlaka doktorunuzla görüşünüz.
  • Bacaklarda kasılmalar  ve kramplar yaşamaya devam edebilirsiniz. Yüzme, spor yada yürüyüş kasılma ve kramplara iyi gelebilir. Bacaktaki kasılma ve krampların bazıları da kalsiyum-magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Fakat elbetteki de her kasılma ve krampların nedeni kalsiyum yada magnezyum eksikliği değildir. Kasılma ve krampları sıklıkla hissederseniz doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Çünkü doktorunuz magnezyum-kalsiyum takviyesi verebilir.

Gebelikte 29. Haftada Cinsellik

hamilelikte-29-haftada-seks

  • Erken doğum yada düşük riskiniz yoksa, plasenta normal yerleşimli ise, partnerinizde ve sizde genital enfeksiyon taşıyıcılığı yoksa gebelikte 29. haftada normal cinsel ilişkinize devam edebilirsiniz.
  • Cinsel ilişki sonrası anne adayının kasıklarında ağrı ve kanama şikayeti varsa doktorunuza başvurmalısınız ve cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.
  • Erkeğin üstte olduğu pozisyon cinsel ilişkide tercih edilmemelidir. Çünkü karına yapılan basınç nedeniyle hem anne adayı rahatsız olacak hem de bebeğin kan dolaşımı bozulacaktır. Bu yüzden kadının üstte yada yanda olduğu pozisyonlar tercih edilmelidir.

Gebelikte 29. Hafta Ultrason Görüntüleri

hamilelikte-29-hafta-ultrason-goruntusu-1

Bebek sırt üstü yatmış bir pozisyondadır.

hamilelikte-29-hafta-ultrason-goruntusu

4D ultrasonla çekilmiş 29. haftada bir bebek görüntüsü. 4D ultrasonlar bebeğinizin gerçeğe yakın görüntüsünü vermektedir. Bu fotoğrafta bebeğin gülümsediğini fark edebilirsiniz.

Bu hafta yaşadığınız problemleri bizlerle paylaşabilir, merak ettiğiniz soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Şuna da bak

37 haftalık bebek görüntüsü

37 Haftalık Gebelik

Bebeğinize kavuşacağınız ana sayılı günler kala bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde alacağı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir