Salı , Haziran 18 2024

Gebelikte Egzersiz ve Sporun Faydaları

Öncelikle gebelikte neden spor ve egzersiz yapılmalıdır. Bunu bir inceleyelim isterseniz. Gebelikte spor ve egzersiz, anne adayının esnekliğini ve dayanıklığını koruması için  gereklidir. Yapılan egzersiz ve spor sayesinde anne adayları daha rahat bir hamilelik dönemi geçirirler. Fakat elbette spor ve egzersize başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız ve sakıncası var mı diye danışmanız gerekir. Eğer riskli gebeliğiniz yoksa muhtemelen doktorunuz izin verecektir.

gebelikte-sporun-faydalari

Şimdi isterseniz madde madde gebelikte spor ve egzersizin faydalarını inceleyelim isterseniz.

1. Gebelikte Spor Kilo Kontrolü Sağlar

Yapılan araştırmalarda gebelikte spor ve egzersiz yapan hamile kadınlarda daha sağlıklı kilo artışı olduğu tespit edilmiştir.

2. Dayanıklılık ve Esneklik Kazandırır

Hamilelik süresince ve doğumda vücudunuzdaki esneklik ve dayanıklılık her anlamada işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle doğum sırasında sancılardan ötürü artan ağrılara daha dayanıklı olmanızı sağlayacaktır.

3. Gestasyonel Diyabet Riskinizi Azaltır 

Gestasyonel diyabet; gebelikten önce diyabet olmayan bir hamilenin, gebeliğinde diyabet ortaya çıkmasına denir. Yani hepimizin en çok bildiği terimle gebelik şekeri denir. Gebelikte bebeğin gelişimi için glikoz metabolizmasındaki normale göre bir takım değişiklikler meydana gelir. Gebelikte anneden salgılanan bir takım hormonlar bebeğe yeterince glikoz gitmesi için insülinin kan şekeri düşürücü etkisini azaltır. Bu da gebelikte doğal bir şeker yükselme eğilimin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle de gebelikte 24. haftadan itibaren anne diyabet haline gelebilir. Bu yüzden gebelikte 24-28. haftalar arasında şeker yükleme testi yaptırılır. Şeker yükleme testi için hamilelikte 24. hafta başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

gebelikte-sporun-faydalari-1

4. Bel ve Sırt Ağrılarınızı Azaltır

Gebelikte yapılan spor ve egzersizlerin bel ve sırt ağrılarını azalttığı tespit edilmiştir. Özellikle anne adaylarına gebeliğin ikinci yarısından itibaren yoga önerilmektedir. Çünkü yoganın pelvik ağrılara yani kasık ağrılarına iyi geldiği saptanmıştır.

5. Gebelikte Egzersiz Kabızlığı Azaltır

Hamilelikte spor ve egzersiz yapan anne adaylarının kabızlık şikayetlerinin daha az olduğu saptanmıştır. Çünkü gebelikteki hormonal değişimler anne adayının sindirimini yavaşlatmakta ve hazmı zorlaştırmaktadır. Spor ve egzersiz sayesinde anne adayları sindirim sistemlerinin çalışmasına yardımcı olabilir, kabızlık şikayetlerini azaltabilirler.

6. Hamilelikte Spor Ruhen Dinginlik Sağlar

Anne adayının hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

7. Normal Doğumu Kolaylaştırır 

Gebelikte yapılan spor ve egzersizler normal doğumu kolaylaştırır, kısaltır ve doğum sancılarını azaltır. Yapılan araştırmalarda gebeliğini spor ve egzersiz yaparak geçen anne adaylarının pasif hamilelik geçiren anne adaylarına göre doğumlarının sezaryen olma ihtimalini % 55 azalttığı tespit edilmiştir. Özellikle hamileliğin son üç ayında anne adaylarına yoga önerilir. Yoga anne adaylarının nefes egzersizlerini daha kolay yapmasını bu da normal doğumun daha sakin gerçekleşmesinde anne adayına yardımcı olur.

8. Özgüveni Artırır

Spor ve egzersiz yaparak daha fit ve iyi görünümlü bir vücudunuz olacağı için kendinize güveniniz artacaktır.

9. Ödem Ve Şişlikleri Azaltır

gebelikte-spor

Hamilelik süresince spor ve egzersiz yaparak vücudunuzdaki şişlik ve ödemleri azaltabilirsiniz. Çünkü spor vücuttaki kan dolaşımını arttırarak şişlikleri azaltır. Hatta bunun için en güzel spor yüzmedir. Yüzme ayak ve ayak bileğinin rahatlamasına yardımcı olur bu bölgedeki şişlikleri azaltır.

10. Bebeğinizin Atletik Potansiyelini Arttırır 

Amerika’da yapılan bir araştırmada aynı yaş ve kiloya sahip anne adaylarının bir gurubu düzenli egzersiz yapması, diğer gruptan ise herhangi bir egzersiz yapmaları istenmedi. Düzenli spor ve egzersiz yapan anne adaylarının çocuklarının akranlarına göre sporda daha iyi bir performans ortaya koydukları tespit edilmiştir. Ayrıca bu çocukların kalp sağlıklarının daha iyi olduğu tespit edilmiştir.

11. Erken Doğum Riskini Azaltır

Gebelikte düzenli spor ve egzersiz, idrarda protein bulunması yani preklamsi ve yüksek tansiyon ihtimalini azaltır. Yüksek tansiyon ve preklamsi ise prematüre doğum yani erken doğuma neden olabilir. Spor ve egzersiz yaparak erken doğum riskini de azaltmış olursunuz.

12. Gebelikte Spor Uyku Problemlerinizi Azaltır 

Hamilelik süresince yapılan spor ve egzersiz, anne adaylarının hamilelikte uyku düzeninin olmasını sağlıyor.

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir