Salı , Haziran 18 2024
Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları
Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları

Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları

Sütün çocuk gelişimine olan katkılarını herkes az çok biliyor. En azından çocuklardaki gelişim üzerinde faydalı olduğu bilinmekte. Bu yazımızda çocuk gelişiminde sütün faydaları nelerdir, derinlemesine ele alacağız. Herkesin kulağında yer etmiş olan “süt içersen boyun uzar” sözü ne kadar doğrudur?

Bu konu ile ilgili olarak geçmişte çok sayıda test yapılmış. 9 ile 20 yaş arasındaki erkek ve kız çocuklarının düzenli bir şekilde süt içmeleri 3 yıl süresince takip edilmiş ve süt tüketen bu kişilerde tüketim ile boy uzaması arasında bir bağlantı olduğu anlaşılmış. Bir başka deyişle ne kadar süt tüketilirse boyun uzaması da o kadar artıyor. Yıllardan beri söylenen süt hakkındaki sözlerin de safsata olmayıp bilimsel bir gerçekliği yansıttığı da bu testler sonucunda ortaya çıkmıştır.

Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları
Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları

Boy uzaması kemiklerin uzunluğunun artmasıyla birlikte olmakta ve bu artış 18 yaşına kadar, kemikte bulunan büyüme plakları kapanana dek sürmekte. Kemik bir taraftan uzarken diğer taraftan da yoğunluğu artarak daha sağlam bir hal alıyor. Bazı durumlarda büyüme plaklarının kapanması 21 yaşına kadar sürmekte. Bu da kişinin boyunun 21 yaşına kadar uzadığı anlamına geliyor. Boy uzamasının önemli sebeplerinden bir tanesi de genetik yapı. Anne ve babası uzun boylu olan bir çocuğun da uzun boylu olması bekleniyor. Bununla birlikte boy üzerinde etnik olarak mensup olunan ırk da önemli. Bu ırkın taşıdığı özellikler de boyun uzamasında etkili olabiliyor. Yapılan araştırmalarda Türk insanının boyunun erkeklerde ortalama 1.72 kadınlarda ise 1,62 civarında olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Boy Uzamasında Süt Ne Kadar Etkili?

Dengeli bir şekilde beslenmek ister çocuk olsun ister yetişkin herkes için önem taşımakta. Düzenli yemek yiyen ve dengeli beslenen kişiler olabilecekleri en ideal boy ve kiloya sahip olurlar. Yeni doğan bebekler için de aynı şey geçerlidir. Bir bebek için anne sütünün yerini hiçbir gıda tutamaz. Bu yüzden doğumdan sonra ilk bir bebek kesinlikle anne sütü ile beslenmelidir. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarda formül süt ile beslenen bebeklerle anne sütü le beslenen bebekler karşılaştırılmış ve anne sütü ile beslenen beklerdeki gelişim hızı ve gelişim oranının formül sütlerle beslenenlere göre çok fazla olduğu görülmüştür. Bu bakımdan da çocuk gelişiminde sütün faydaları yadsınamaz.

Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları
Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları

Çocuk anne sütünden kesildikten sonra kesinlikle süt içirilmeye devam edilmelidir. İnek sütü ya da keçi sütü anne sütünün yerine verilmeye devam edilmelidir. Düzenli süt içen çocuklarla az süt içen çocuklar arasındaki boy farkının 3 santimetre civarında çıkması yine yapılan bir araştırmanın bilimsel sonuçlarındandır.

Boy Uzaması İçin Sütün Yanında Ne Tüketilir?

Süt tek başına boynun uzaması için yeterli bir besin olsa da aileler çocuklarını süt ile tek yönlü olarak beslememelidir. Sütün yanında yine süt mamulü olan peynir ve yoğurt tüketilebilir. Bu gıdalar A, B, D ve E vitaminleri bakımından son derece sengin gıdalardır. İçerdikleri protein ve kalsiyumun çocuk gelişimine doğrudan katkısı vardır. Bununla birlikte çocuklar için egzersiz yapmak da boylarının uzamasında önemli bir faktör. Bu yüzden özellikle basketbol gibi sporlar çocukların boyunun uzamasında etkilidir.

Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları
Çocuk Gelişiminde Sütün Faydaları

Uyku Boy Uzamasında Etkili mi?

çocuk gelişiminde sütün faydaları kadar uyku da oldukça önemli. Aslında uyku 7’den 70’e her için önemli. Geceden uykusunu alamadığı için gün içinde uykusuzluk çeken çok fazla insan var. Uykunun büyüme hormonuna doğrudan faydası uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Çünkü çocuklar uyku sırasında fazladan büyüme hormonu salgılarlar. Bu yüzden uyku sırasındaki büyüme, gün içindeki büyümeden çok daha hızlı bir şekilde ilerler. Uzmanlar ergenlik dönemine kadar olan çocuklarda uyku saatinin 8 saatten az olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. 8 saatlik bir uyku uyuyabilmesi için çocuğunuzu en geç akşam 10’da yatırmanız gerekmekte. Saat 10 ile 12 arasında geçen her dakika çocuğunuzun ertesi güne uykusunu alamadan başlaması anlamına gelmekte. Bununla beraber yine uyumadan önce çocuğunuza bir bardak ılık süt verirseniz hem çok daha kolay bir şekilde uyuyacak hem de uyku sırasında salınan büyüme hormonunun etkisine içtiği süt de dışarıdan bir destekleyici etki olacaktır.

Bebekler için oyuncak seçimi konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Meral Yıldız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir