Cuma , Temmuz 19 2024
Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Oyuncaklar bebeklerin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi için son derece önemli. Bebekler oyuncaklarla oynayarak öğrenmekteler. Bebekler için oyuncak seçimi konusunda anne ve babalara büyük iş düşmekte. Oyuncaklar bebeklerin ilerleyen yaşlarındaki zekasının, hayal günün ve yaratıcılığının temellerini oluşturduğu için sadece şirin ve eğlendirici olması önem taşımıyor. Bunun yanında oyuncağın sağlıklı, güvenli ve bebek gelişimine katkıda bulunan bir oyuncak olmasına dikkat etmek de son derece önem taşımakta.

1 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

1 aylık bir bebek için oyuncak seçimi yaparken bebeğin bu oyuncaklarla fiziki bir etkileşime giremeyeceğini unutmamak gerek. Bu yüzden daha çok onun ilgisini çekebilecek, yumuşak sesler çıkaran oyuncaklar ilgisini çekecektir. Bebek ilk doğduğu andan itibaren seslere karşı ilgisi artar. Anne ve babasının seslerini tanımasının yanında oyuncaklardan çıkan sesler de ilgilerini çekecektir. Bu oyuncaklar arasında yatak kenarı oyuncakları ve şekil yansıtıcıları uygun olacaktır.

2 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

2 aylık bebek için en uygun olan oyuncaklar onun tutma becerisini geliştiren oyuncaklar olacaktır. Bu oyuncaklar arasında çıngıraklı dişlikler, hışırdayan pelüş oyuncaklar en çok dikkatini çeken oyuncaklar arasındadır. Bununla birlikte ziller, dönenceler ve vücut kasları için yararlı olabilecek oyun halıları alınabilir.

3 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

3 aylık bebekler artık renkli ve sesli oyuncaklara iyiden iyiye tepki verir hale gelirler. Bu yaştaki bebekler için oyuncak seçimi yapılırken yansıtıcı dişlikler, hayvanlar ve üç boyutlu renkli kitaplar oyuncak olarak düşünülebilir.

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

4 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

4 aylık bebekler bir şeyleri tekrar etmekten hoşlanırlar. Bunun için tekrar yaparken öğrenmesine de yardımcı olabilecek oyuncaklar alınmalıdır. 4 aylık bebekler için oyuncak seçimi yaparken sesli kitaplar, şarkı çalan oyuncaklar sayesinde de bebekler öğrenmeyi de öğrenmeye başlayacaklardır.

5 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bu aydaki bebekler için dokunma oldukça önemlidir. Dokunduğunda sesler çıkaran, üzerinde ışıklar yanan oyuncaklar tercih edilebilir. Bununla birlikte takla atan oyuncaklar ya da devrilip kendi düzelen arabalar bebeğin ilgisini çekecektir.

6 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bu ayda bebeğin el kontrolü de yavaş yavaş artmaya başlayacaktır. Bu bakımdan ellerini kullanabileceği oyuncaklar almak yerinde olacaktır. Özellikle üst üste dizilebilen oyuncaklar, yumuşak toplar, arabalar veya küçük parçaları olmayan bebekler tercih edilebilir.

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

7 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

7 aylık bebekler yavaş yavaş yürümeye başlayan bebeklerdir. Bu yüzden yerde otururken oynayacağı oyuncaklar, iç içe geçen kaplar ve basit müzik aletleri oyuncak olarak alınabilir.

8 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bu aydaki bebekler için öğrenme süreci nispeten biraz daha hızlanır. Bebekler başkasından gördüklerini de yapmaya başlarlar. Bu yüzden oyuncakları kullanarak yaptığınız şeyleri tekrar ettirebilirsiniz. Oyuncak küpleri üste dizdikten sonra dağıtabilir ve peşinden bebeğinizin de aynısını yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu bebekler için oyuncak seçimi yapılırken çevresindeki olayları öğretecek oyuncaklar almak yerinde olacaktır. Küpler, bloklar, 3 boyutlu oyuncaklar ve şekilleri öğrenebileceği tak çıkar oyuncaklar alınabilir.

9 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Neden-sonuç ilişkisi bu ayda öğrenilmeye başlar. Kolu çevirdiğinizde kapının açıldığı, düğmeye bastığınızda ışığın yandığını bebeğinize anlatabilirsiniz. Bu yaştaki bebek için hareketli oyuncaklar tercih edilmelidir. Sadece parmaklarıyla tutabilecekleri nispeten hafif oyuncaklar el becerilerini de arttıracaktır.

10 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

El becerisinin yavaş yavaş gelişmeye başladığı bu dönemde bebeğinize kalem ve karalama boyama kitabı alarak bu gelişime katkıda bulunun. Bununla birlikte bu yaştaki bebekler için oyuncak seçimi yaparken yine el becerisinde önemli bir rol oynayan oyuncak toplar alabilir ve karşılıklı olarak oynayabilirsiniz. Bunula birlikte yine yürüteç-bisiklet olarak bilinen oyuncağı da alabilirsiniz.

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi
Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

11 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bu yaşa gelen çocuk için en ideal ve onun ilgisini çeken oyuncak üzerinde çok fazla düğmesi bulunan, ses çıkaran aktivite oyuncakları olacaktır. Bununla birlikte yine el becerisinin gelişmesinde önemli rolü olan büyük parçalı legolar alabilirsiniz.

12 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bu yaşa gelen bir bebeğe artık geometrik şekilleri öğretebilirsiniz. Alınabilecek oyuncaklar arasında uygun yerleri bulup sokup çıkarılma özelliği olan oyuncaklar alınabilir. Bebekler bu yaşta artık hareket özgürlüklerini de kazanmış olduklarından dolayı basit kumandaları oyuncaklar ve boyama kitapları alabilirsiniz.

Doğum kilolarının nasıl verileceği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Meral Yıldız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir