Cuma , Temmuz 19 2024

Bebekler İçin Bakıcı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Özellikle çalışan anneler doğum yapmalarının ardından çocuklarına bir süre kendileri bakarlar ve zamanı gelince tekrar işlerine geri dönerler. İşte bu noktada bebeklerine bakması için bir bakıcı bulma yoluna giderler. Elbette akrabalar arasında bebeğe bakacaklar da olacaktır ancak bu her anne baba için bazen mümkün olmuyor ve bu yüzden bir bakıcı arayışına giriliyor. Bu yazımızda bebekler için bakıcı seçimi nasıl yapılır buna göz atacağız. Çoğu defa medyada bebeklerin yanlış kişilere emanet edilmesiyle ilgili haberlere rastlıyoruz.

Eğitimli Bakıcılar

Elbette bebek bakımı ile ilgili eğitim almış kişilere bebeğinizi emanet etmek öncelikli iş olmalı. Ülkemizde bu konu üzerinde eğitim almış ve profesyonel olarak bebek bakan insanlar mevcut. Bebek bakımının doğrudan kişinin diploması ile alakalı bir durum olmadığı ortada. Bu noktada ise sizin görüşünüz devreye giriyor. Karşınızdaki kişinin bebeğinize olan yaklaşımının nasıl olacağını, onunla nasıl vakit geçireceğini az çok tahmin edebilirsiniz. Ancak bunu soru olarak da sormanız oldukça önemli. Bakıcı adayınızın gün içinde bebeğinizle nasıl vakit geçireceğini, daha da önemlisi bununla ilgili bir planının olup olmadığını öğrenin. Bir bebek bakıcısının önceden hazırlanmış bir planı olmalıdır. Bu konuyla ilgili net açıklama yapamıyorsa ya da izleyeceği yoldan emin değilse zaman kaybetmenizin bir anlamı da yok.

Yabancı Bakıcılar

Bebekler için bakıcı seçimi yapılırken yabancı bakıcılar da Türk aileler tarafından değerlendirilmekteler. Bu noktada işin içine yabancı bakıcıların çok daha ucuza bebek bakmaları da giriyor. Diğer taraftan bebeklerinin yabancı bir bakıcıyla büyümesinin yabancı dil konusunda da yararlı olabileceği düşüncesinde olanlar da var. Yabancı bakıcılar Türk bakıcılara göre daha disiplinli olabilirler. Ancak bebeğinizle birlikte olduğu süre boyunca ister istemez kendi kültüründe olan şeyleri de bebeğinize empoze edecektir. Bu gayet normal bir durum. Örneğin bebeğinize süt ve çayı karıştırıp verebilir. Yabancı bakıcı seçerken bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ülkemizde şu anda Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra ortaya çıkan Moldova, Litvanya, Belarus ve Ukrayna gibi ülkelerden gelip bebek bakıcılığı yapan oldukça fazla insan bulunmakta.

Para Odaklı Bakıcılar

Bebekler için bakıcı seçimi sırasında pek çok kişiyle görüşeceksiniz. Bebek bakıcılarının doğal olarak bebekleri ve çocukları seviyor olmaları gerekiyor. Ancak bu sayede işlerini hakkıyla yapabilirler. Ancak bazen para konusu bütün bu manevi duyguların önüne geçebiliyor. Elbette herkes hakkını almak ister ancak para odaklı çalışan insanlar kendilerini kısa sürede belli ederler. Bakıcı adayının gerçekten para odaklı düşündüğünü anlarsanız, bunun ötesinde konuşulacak çok da fazla bir şey yok demektir.

Bakıcılara Güvenmek

Ne olursa olsun çocuğunuzu emanet etseniz de bakıcılara tam anlamıyla güvenemezsiniz. Bu hayatın bir gerçeğidir. Bu, arabanızı başkasına ödünç olarak verseniz dahi aklınız aracınızda kalması gibidir. Aracın başına bir şey geleceği konusunda endişelenirsiniz. Konu bebeğiniz olunca bu endişenin katbekat fazlasını yaşarsınız. İşte bu noktada ipleri tam anlamıyla bakıcıya bırakmamakta fayda var. Evinizi mutlaka uzaktan takip edebileceğiniz bir sistem olmalı. Günümüz koşullarında çok cüzi fiyatlara bu sistemi kurup nerede olursanız olun internet üzerinden takibini yapabilirsiniz. Pek çok defa bakıcıların bebeklere nasıl davrandıkları konusunda haberler izlemişsinizdir. Bazı kişiler bu yöntemi etik bulmasa da ortada bebeklere kötü davranan bakıcılar var. Kaldı ki size kızıp bebeğinize kötü davranan insanlar dahi olabilir.

Özel Şirketleri Arayın

Bebekler için bakıcı seçimi artık personel tedariği yapan şirketlere başvurarak da yapılıyor. Peki, bu şirketlerin, kariyer sitelerinden ne farkları var? Kariyer sitelerindeki ilanlardan bakıcı bulmak yerine neden bu şirketleri arayıp bakıcı bulasınız? Öncelikle bu şirketlerin her türlü iş kolu için personel tedarik ettiklerini söylemek lazım. Yani sadece bebek bakıcıları tedarik etmiyorlar. Bu şirketler kendi portföylerine işinde uzman olan insanları, belirli yeterlilik seviyesinin üzerindeyse ekliyorlar. Çünkü size personel tedarik ederken bir bakıma sorumluluğu da kendi üstlerine alıyorlar. Şirkete istediğiniz kriterleri belirtiğinizde en uygun kişi ya da kişileri sizinle görüştürüyorlar. Eğer anlaşırsanız şirketin ödemesini yapıp personel bebeğinize bakıcı olarak çalışmaya başlıyor. Bu yöntemle işler çok daha profesyonel bir şekilde yürüyor. Çeşitli bağlayıcı kurallar da olduğu için bakıcılar daha profesyonel şekilde çalışmak durumunda kalıyorlar.

Çocuk gelişiminde sütün faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında Meral Yıldız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir