Salı , Haziran 18 2024

Acı Bir Şey Yediğimizde Neden Burnumuz Akar?

Bazılarımız acı yemeyi çok severler. Özellikle de kebap çeşitleri acıyla daha bir lezzetli olur. Fakat acı biraz fazla geldiğinde hemen burnumuz akmaya başlar ve bu durumu ne yaparsak yapalım engel olamayız. Acının etkisi biraz geçtikten sonra burnumuzun akması durur. Peki bu durma ne neden olmaktadır. Yani acı yediğimizde neden burnumuz akar?

aci-birsey-yedigimizde-neden-burnumuz-akar-1

Bunun sebebi acı, baharatlı yada keskin kokulu yiyeceklerin burnumuzda ki mukus salgısının incelmesine ve kolay bir şekilde akar hale gelmesine neden olmasıdır. Burnumuzun akmasına neden olan bu tür yiyeceklerin bu sayede ciğerlerimizin ve solunum yollarımızın temizlenmesine yardımcı olduğu biliniyor. Acı bir şey tükettiğimizde burnumuz akar ve gözlerimiz yaşarır. Aslında bütün bunlar görünürde olurken biz fark etmeyiz ama ciğerlerimizde de bu tür tepkiler olur. Yapılan araştırmalarda, acı yiyeceklerin yemek borusundaki ve midedeki sinir uçlarını uyararak bu tür tepkiler vermesine neden olduğu bilinmektedir.

Yine yapılan bir başka çalışmada, acı yiyeceklerin içinde bulunan maddelerin, solunumla ilgili rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlardaki maddelerle çok benzeştiği tespit edilmiştir. Örneğin kırmızı biber bu tür maddeler arasında en fazla kullanılandır. Yine ayrıca sarımsak ve soğanın mukus temizleme özelliği olduğu bilinmektedir. Acı yediğinizde burnunuzun akmasını ve gözlerinizin yaşarmasını engellemeye çalışmayın. Zira bu sağlığınız için zararlı değil faydalıdır.

 

Hakkında Aylin Dedeoğlu

Şuna da bak

Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroid)  Nedir? Halk arasında genel olarak basur adıyla bilinen hemoroid hastalığı, genelde makatta bulunan toplardamarların varis …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir